Glutation

Ten tripeptyd można znaleźć niemal we wszystkich komórkach w ciele. Jednak do tej pory, większość ludzi niewiele wie na jego temat i nie zna jego właściwości. Przeczytaj wpis Bartosza Gurana Glutation i dowiedz się jakie ma funkcje. Poznaj również jego właściwości i korzyści jakie może przynieść wprowadzenie go do diety.

Glutation jest tripeptydem złożonym z aminokwasów cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny. Znajduje się on we wszystkich komórkach ciała, ale głównie w płucach, jelitach i wątrobie. Dzięki niemu wątroba bierze udział w detoksykacji szkodliwych związków, umożliwiając ich wyeliminowanie. Kiedy poziom glutationu jest niski, wątroba i funkcje układu chłonnego, pozwalając toksynom krążyć w całym ciele. Co ostatecznie prowadzi do uszkodzenia poszczególnych komórek i narządów. Warto zauważyć, że lekarze regularnie go stosują w leczeniu pacjentów z pewnymi rodzajami przedawkowania leku. Innym ciekawym faktem jest to, że ostropest czyli sylimarol, swoje działanie na korzyść ochrony wątroby wywołuje poprzez podniesienie poziomu glutationu. Nie ograniczają się one jedynie do funkcji: wątroby i limfatycznej. A ta cenna substancja wywiera silne właściwości terapeutyczne w całym ciele.

Glutation
Glutation

Glutation okazał się skuteczny w leczeniu:

 • Choroby sercowo-naczyniowa
 • Arteriosklerozy
 • Raka (może powstrzymać wzrost guza, opóźniać stres oksydacyjny i złagodzić skutki uboczne chemioterapii i radioterapii)
 • Choroby płuc (glutation jest najskuteczniejszym pochłaniaczem wolnych rodników w drogach oddechowych)
 • Astmy
 • Przewlekłego zapalenie oskrzeli
 • Zaburzenia układu trawiennego (w tym stan zapalny jelit, wrzód trawienny)
 • Zaburzenia układu immunologicznego (glutation odpowiedzialny jest za funkcję limfocytów, które walczą z infekcją wirusową)
 • Choroba z Lyme – złożona, wielotorowa choroba podczas której tworzą się  stan zapalny wywołany egzotoksynami bakteryjnym. Glutation pomaga w usunięciu tych toksyn przez utworzenie z nimi rozpuszczalnego związku. Może on być transportowany z układu przez mocz lub jelita.
 • Zespołu przewlekłego zmęczenia. Poziom glutationu jest często niski u pacjentów z CFS.
 • Cukrzycy – diabetycy często mają bardzo niski poziom glutationu we krwi i tkance.
 • Choroby starzenia: w tym zaćma, choroba Alzheimera, choroby Parkinsona, miażdżyca tętnic itp.
 • Choroby neurologicznej – niski poziom glutationu jest związany z neurodegeneracyjnymi chorobami, takimi jak: MS, ALS, choroba Alzheimera i Parkinsona.

Badania

Dr Michelle Alpert z Flatiron Health Associates na Manhattanie prowadzi wyjątkową formę leczenia przy pomocy glutationu. Jest on świadom faktu, że glutation wchłania się zwykle w 60%, gdy jest podawany doustnie. Dr Alpert posiada własne specjalistyczne metody dostarczania tego cennego składnika odżywczego. W mojej własnej praktyce, albo podaję  glutationu sam w roztworze soli fizjologicznej lub dodaję glutation jako końcowy element na końcu wyspecjalizowanej „Detox kroplówki”, aby pomóc zapobiec utlenianiu. Okazało się, że  glutation utlenia się łatwo pod wpływem powietrza lub w obecność niektórych minerałów i nie może być mieszany z każdym rodzajem detoxu. Otrzymują go chorzy na stwardnienie rozsiane, przewlekłe zmęczenie, HIV, choroba z Lyme, zespół Guillain-Barre, zapalenie wątroby typu C, lub po prostu w odmianach stresu i zmęczenia. wartości wątroby. Sportowcy z przeciążoną wątroba szybko wracają do normy i ich wyniki są coraz lepsze. Moja własna pielęgniarka wykorzystuje glutation do zwalczania przeziębienia.

Glutation
Glutation

Jak podnieść poziom glutationu?

Jednym ze sposobów na znaczne zwiększenie poziomu glutationu, oprócz spożywania suplementów z  prekursorem glutationu, jest spożycie kwasu askorbinowego (witamina C) i l-glutamina i ALA (kwas alfa lipolowy). Zwiększenie poziomu glutationu podnosi liczbę plemników u niepłodnych mężczyzn, a treningi  wykazały wzrost masy mięśniowej poprzez dodanie glutationu, nawet bez treningów z dużymi ciężarami. {Powers SK, JI LL, Leeuwenburgh C. Exercise training-induced alterations in skeletal muscle antioxidant capacity:a brief review. Med. Sci. Sports Exerc. Vol31#7:987-997 1999.} Jest to ważne u sportowców którzy są po kontuzjach lub są na etapie rekonwalescencji. Glutation jest niezbędny do funkcjonowania systemu immunologicznego i wzrostu mięśni, a jakikolwiek sportowiec, który ma niedobory glutationu, będzie cierpiał na obniżoną odporność i brak wzrostu mięśni. Glutation poprawia anaboliczny wpływ testosteronu poprzez blokowanie kortyzolu. Ten naturalny składnik, który występuje w ciele ludzkim i jego użycie doustne w  postaci opatentowanej, odpornej na układ trawienny lub dożylne nie ma żadnych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *