EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Właściwości zdrowotne zielonej herbaty są znane i cenione od stuleci. Jednak samo picie naparu może nie być wystarczające. Przeczytaj wpis Bartosza Gurana EGCG czyli zielona herbata w kapsułce i dowiedz się, co może Ci zaoferować ekstrakt z zielonej herbaty! Poznaj liczne właściwości EGCG i badania dotyczące tego tematu.

Zielona herbata ma legendarne pochodzenie, znana w Chinach ponad 5000 lat temu za panowania cesarza Shennonga. Początkowo ludzie spożywali zieloną herbatę tylko przez przeżuwanie i jedzenie. Czyli w ten sam sposób, w jaki używana była kawa po raz pierwszy w Etiopii. Później jej spożycie wzrosło, gdy ludzie zaczęli gotować, zanurzając ją w przegotowanej i aromatyzowanej wodzie. Dopiero po wielu latach odkryli metodę parowania, aby zapobiec utlenianiu liści zielonej herbaty. Cała historia chińskiej zielonej herbaty znajduje się w książce zatytułowanej Cha Jing lub po prostu Tea Classic Lu Yu.

Następnie roślina ta rozprzestrzeniła się na Japonię, gdzie parzenie jej stało się formą sztuki. To oni wymyślili różne warianty przygotowania zielonej herbaty i głęboko włączyli ją do swojej kultury. Przez następne stuleciarozprzestrzeniała się na zachód, głównie w Portugalii i Holandii, a następnie na resztę świata. Pierwsza dostawa poza Chiny nie była tak oczywista, jak odkrycie papieru lub druku, ale właśnie to spowodowało, że spożycie herbaty stało się tym, czym jest dzisiaj.

EGCG czyli zielona herbata w kapsułce
EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Ekstrakt z zielonej herbaty jest uzyskiwany z rośliny znanej jako Camellia Sinensis. Zebrane liście nie powinny być poddawane żadnemu procesowi więdnięcia lub utleniania, aby zachować kluczowe składniki odżywcze i korzyści. Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i alkaloidów roślinnych. Galusan epigalokatechiny (EGCG) jest tu najważniejszym składnikiem. Zawiera również witaminy, zdrowe minerały i kofeinę w niewielkich ilościach. Liczne zalety EGCG powodują, że jest ono niezbędne w organizmie w dużych ilościach. Średnio filiżanka zielonej herbaty ma tylko około 50 mg EGCG. Ekstrakty z zielonej herbaty są zatem najlepszym sposobem na uzyskanie korzyści z EGCG.

Dlaczego warto użyć ekstraktu z zielonej herbaty?

Podobnie jak filiżanka zielonej herbaty, ekstrakt z zielonej herbaty, w skoncentrowanej formie ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest pełen przeciwutleniaczy. Dlatego poprawia zdrowie serca, wątroby, mózgu i skóry, zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, a wiele badań wykazało, że może pomóc w odchudzaniu. W tym tekście omawiamy główne naukowe korzyści wyciągu z zielonej herbaty, które mogą pomóc wszystkim szukającym lepszego zdrowia i wydajności na treningu.

1. Poprawia funkcje poznawcze – EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Ekstrakt z zielonej herbaty jest dobry dla mózgu, ponieważ ma pozytywny wpływ na zdrowie komórek mózgu, pamięć, a nawet pomaga w zapobieganiu jego chorobom. Działa na różne sposoby. Po pierwsze, poprawia wykonanie zadania poprzez zwiększenie przyczynowego wpływu, jaki wywiera jeden obszar mózgu na inny. W badaniu przeprowadzonym przez Stefana Borgwardta z Uniwersytetu w Bazylei, Wydział Psychiatrii, uczestnicy, którzy spożyli 27,5 g ekstraktu z zielonej herbaty, wykazali poprawę w wykonywaniu zadań wymagających pamięci operacyjnej.

Naukowcy przeanalizowali wpływ ekstraktu z zielonej herbaty na aktywność mózgu. Badając reakcję mózgu za pomocą obrazowania, zdali sobie sprawę, że promuje on skuteczną łączność między płatami czołowymi i ciemieniowymi. Czyli częściami mózgu odpowiedzialnymi głównie za funkcje poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji, koncentracja i pamięć. Ta zwiększona łączność między regionami mózgu wpłynęła na plastyczność mózgu, co spowodowało poprawę w wykonywaniu zadań. Plastyczność jest terminem odnoszącym się do plastyczności mózgu; zmiany te zachodzą albo przez pogrubienie, wykuwanie i udoskonalenie połączeń nerwowych, albo jeszcze gorzej przez kurczenie się, degradację i osłabianie. Ekstrakt z zielonej herbaty wzmacnia te połączenia, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze.

Galusan epigalokatechiny

Ponadto galusan epigalokatechiny jest najobfitszym i najsilniejszym przeciwutleniaczem w zielonej herbacie. Zielona herbata, jako antyoksydant, chroni mózg przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Podczas oddychania komórkowego, które jest procesem, w którym komórki wytwarzają energię, ujemnie naładowane cząstki są produktem ubocznym. Jeśli cząstki te nie są w stanie znaleźć innej ujemnie naładowanej cząsteczki do sparowania, uważa się ja za wolne rodniki – wysoce niestabilne i reaktywne. W poszukiwaniu innych cząsteczek do parowania uszkadzają komórki ciała w procesie znanym jako utlenianie lub uszkodzenie oksydacyjne.

Z czasem szkody kumulują się, powodując choroby. Uszkodzenie oksydacyjne w mózgu powoduje pogorszenie pamięci, funkcji poznawczych i zwiększa ryzyko chorób takich jak choroba Alzheimera. Przeciwutleniacze, takie jak EGCG, chronią komórki mózgowe i nerwy przed uszkodzeniem. Rozkładając wolne rodniki na nieszkodliwe cząsteczki lub wiążąc się z nimi i zapobiegając atakowi zdrowych komórek mózgowych. Dlatego przyjmowanie wyciągu z zielonej herbaty poprawia funkcjonowanie mózgu, poprawia pamięć i zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym.

EGCG czyli zielona herbata w kapsułce
EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

2. Pomaga zredukować tkankę tłuszczową – EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych i regularne ćwiczenia to najlepszy sposób na zrzucenie wagi. Chociaż wszędzie w reklamach pojawiają się wprowadzające w błąd twierdzenia, istnieją pewne suplementy, które mogą przyspieszyć utratę tłuszczu. Istnieje wystarczająco dużo dowodów naukowych, że ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w odchudzaniu. A właściwie jest to jeden z powodów, dlaczego stał się tak popularny. Często stosują go Ci, którzy chcą schudnąć, poza tym, używają go również kulturyści i biegacze. Ważne jest, aby pamiętać, że ekstrakt może działać, a tłuszcz zacznie znikać tylko wtedy, gdy przyjmiesz zdrowsze nawyki.

W jaki sposób ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w spalaniu tłuszczu i dlaczego konkretnie ekstrakt? Cóż, główna katechina, EGCG, zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń i długo po wysiłku podczas odpoczynku. EGCG osiąga to działanie poprzez hamowanie enzymu znanego jako katechol-O-metylotransferaza (COMT), który z kolei podnosi poziom adrenaliny.

Epinefryna (rodzaj hormonu) następnie stymuluje uwalnianie energii z glukozy, przyspiesza metabolizm, zwiększa tempo mobilizacji kwasów tłuszczowych, przygotowuje organizm na wyzwania fizyczne i zwiększa gotowość mięśni. Rezultatem jest poprawiona wytrzymałość i wytrzymałość na ćwiczenia, redukcja całkowitej tkanki tłuszczowej i dobrze wyszczuplone, smukłe ciało. Ponadto zielona herbata zawiera kofeinę w niewielkich ilościach (2–4%). Połączenie kofeiny i EGCG synergizuje zdolność organizmu do wykorzystywania kalorii i znacznie zwiększa spoczynkowe tempo metabolizmu.

Wypicie filiżanki zielonej herbaty nie ma tych korzystnych efektów w porównaniu do przyjmowania ekstraktów z zielonej herbaty. Ekstrakty są bardziej skoncentrowane łatwiej wchłaniane w porównaniu do napoju.

3. Poprawia wydajność podczas aktywności fizycznej i wspomaga regenerację – EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Katechiny i kofeina w ekstrakcie z zielonej herbaty są podstawowymi związkami odpowiedzialnymi za wspieranie sprawności fizycznej. To, co odróżnia ekstrakt z zielonej herbaty od innych suplementów zawierających kofeinę, to to, że ma dodatkowe zalety, które są nie tylko krótkotrwałe. Po pierwsze, poprawia krążenie krwi, zwiększając dopływ tlenu do tkanek, a w konsekwencji stymuluje produkcję energii. Jako taki, podnosi wytrzymałość poprzez utrzymanie poziomów energii i poprawę czasu do wyczerpania dla osób trenujących do biegania, pływania, treningu krzyżowego i ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Po drugie, ekstrakt z zielonej herbaty stymuluje ośrodkowy układ nerwowy poprzez zwiększenie poziomu noradrenaliny. Zwiększa to czujność i zmniejsza odczuwany wysiłek, przez co koncentrujesz się na zadaniu (aktywność fizyczna).

EGCG czyli zielona herbata w kapsułce
EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Ponadto, ekstrakt z zielonej herbaty jest pełen przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć uszkodzenie mięśni po wysiłku. Oznacza to, że wyciągi z zielonej herbaty są nie tylko korzystne dla mięśni podczas intensywnego wysiłku, ale także po treningu. Dzięki czemu nadają się do suplementów przedtreningowych lub potreningowych. Przeciwutleniacze łagodzą stres oksydacyjny, który jest odpowiedzialny za stany zapalne po wysiłku mięśniowym. Ponadto zmniejszają również utratę siły mięśniowej i zmęczenie, co przyspiesza regenerację mięśni, a ostatecznie prowadzi do zwiększenia wydajności ćwiczeń.

4. Pomoc w stabilizacji poziomu cukru we krwi

Niekontrolowany poziom cukru we krwi występuje, gdy albo organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny, albo komórki organizmu nie reagują odpowiednio na insulinę (niska wrażliwość na nią). W niektórych przypadkach oba te mechanizmy nie działają poprawnie. Wynikiem tego jest cukrzyca, ciężka choroba, o której wszyscy słyszeliście, która może ostatecznie spowodować uszkodzenie oczu, nerek, nerwów i naczyń krwionośnych. EGCG w ekstrakcie z zielonej herbaty zostało poparte licznymi badaniami, które pomagają w poprawie oporności na insulinę. Oczywiście, nawet jeśli nie jesteś narażony na cukrzycę, niestabilny poziom cukru we krwi może wywołać: zwiększenia masy ciała, stany zapalne i niestabilny nastrój.

Kluczowych czynnikiem, który przyczynia się do niskiej wrażliwości na insulinę jest stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki. Zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy jest zatem przydatną strategią kontrolowania poziomu cukru we krwi. Działanie przeciwcukrzycowe EGCG polega głównie na neutralizacji tych wolnych rodników. (13) Powoduje to wzrost wychwytu glukozy przez tkanki, co koryguje hiperglikemię (wysoki poziom glukozy we krwi). Jeśli cukrzyca się nie pojawiła, EGCG może zapobiec jej wystąpieniu i wielu innym chorobom przewlekłym lub je opóźnić.

Bezkofeinowy ekstrakt z zielonej herbaty ma większy potencjał jako środek terapeutyczny do obniżenia poziomu cukru we krwi, cholesterolu i nadciśnienia. Ponadto, w celu właściwej kontroli poziomu cukru we krwi w cukrzycy, ekstrakt działa najlepiej w połączeniu z innymi lekami, które lekarz może przepisać, zmianami diety i aktywnością fizyczną.

EGCG czyli zielona herbata w kapsułce
EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Sugerowane dawkowanie, synergia i podawanie wyciągu z zielonej herbaty

Większość dawek ekstraktu z zielonej herbaty jest silnie uzależniona od poziomu EGCG. Na filiżankę herbaty każda zawiera około 50 mg EGCG, ale korzyści są maksymalizowane na wyższych poziomach. W przypadku spalania tłuszczu znaczące efekty odnotowuje się przy dawkach od 400-500 mg. W kontroli cukru we krwi, ochronie układu sercowo-naczyniowego i mózgu oraz zapobieganiu innym chorobom przewlekłym zaleca się niskie dawki 200 mg. Jednak mówi się też, żeby zażywać je z większą częstotliwością (2 do 3 razy dziennie). Należy pamiętać, że wysokie i częste dawki zwiększają ryzyko nudności i wymiotów.

Ekstraktu z zielonej herbaty nie należy przyjmować na pusty żołądek. Dzieje się tak ze względu na ryzyko toksyczności wątroby z powodu wysokiego poziomu EGCG. Należy go przyjmować po posiłku, najlepiej w diecie niskowęglowodanowej. Aby zwiększyć jego wchłanianie i skuteczność, weź ze sobą kwercetynę, olej rybny lub omega 3 , kofeinę lub witaminę C, ponieważ wzajemnie się synergizują. Z drugiej strony ekstrakt z zielonej herbaty nie może być łączony z lekami takimi jak warfaryna, suplementy z kwasem foliowym i żelazem oraz z niektórymi lekami przeciwnowotworowymi. Jeśli bierzesz którykolwiek z nich, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Badania

Naukowcy z Holandii na Uniwersytecie w Maastricht opublikowali badanie z grudnia 2013r. dotyczyło ono efektów odchudzających suplementu zawierającego EGCG, resweratrol, fenole i izoflawony.

Grupa 18 mężczyzn i kobiet z nadwagą o średnim BMI wynoszącym 28, zażywało kapsułki nie zawierające substancji czynnych (placebo), lub kapsułki zawierające 282 mg EGCG, 200 mg resweratrolu, 92 mg ekstraktu z pestek winogron i 25 mg polifenoli lub EGCG, ekstrakt z pestek winogron oraz resweratrol, fenole. Przyjmowali to przez trzy dni. Trzeciego dnia badacze sprawdzili, ile kalorii spalili badani. Wydatki energetyczne badano zarówno przed jedzeniem (przed posiłkiem), jak i po nim.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się efektom takiej kombinacji zawartej w suplemencie redukującym wagę , stwierdzili, że badani spalili 0,05kilokalorii na minutę więcej niż placebo. Zwłaszcza jeśli zostanie ona spożyta przed jedzeniem. Efekty utraty tłuszczu były również spowolnione lub zredukowane, gdy do mieszanki dodano izoflawony sojowe.

Ekstrakt z zielonej herbaty można przyjmować na wiele sposobów. Ma bardzo wysoką rozpuszczalność w wodzie, więc dodanie go do filiżanki ciepłej lub gorącej wody, herbaty, soku lub koktajlu jest jedną z odpowiednich metod. Można go również połknąć, tak jak każdą inną kapsułkę lub przyjmować podjęzykowo (pod język). Podjęzykowa droga zapewnia najszybsze wejście do krwiobiegu. Jednak jest niewskazana na długi czas ze względu na silny smak i kwasowość zielonej herbaty.

 

EGCG czyli zielona herbata w kapsułce Czy EGCG czyli zielona herbata w kapsułce Czemu EGCG czyli zielona herbata w kapsułce Jak EGCG czyli zielona herbata w kapsułce Po co EGCG czyli zielona herbata w kapsułce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *