Citrus Aurantium

Rynek suplementów pomagających w zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej jest coraz większy. Od jakiegoś czasu sporą popularnością cieszy się Citrus Aurantium. Zapoznaj się z artykułem Bartosza Gurana i dowiedz się jakie są podobieństwa pomiędzy gorzką pomarańczą i efedryną, a także poznaj właściwości wynikające z jej stosowania.

Trudność wielu osób do kontrolowania masy ciała za pomocą diety i ćwiczeń spowodowała potrzebę dodatkowych środków terapeutycznych. Takich jak suplementy i leki, które mają pomóc w walce z otyłością. Mimo wielkiego wysiłku naukowców i lekarzy nie znaleziono rozwiązania idealnego. Ponieważ większość dotychczas stosowanych leków odchudzających ma poważne negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia.

Teoria, że ​​agoniści receptorów beta, zwłaszcza agoniści receptorów beta 3, mogą wpływać na masę ciała i masę tłuszczową. Dobrze znana i stosowana efedryna wielokrotnie udowodniła, że ​​jest skutecznym środkiem odchudzającym. Dzieje się tak poprzez jej zdolność do zwiększania termogenezy i tłumienie apetytu. Jednak opinie dotyczące działań niepożądanych doprowadził do stopniowego wycofywania się z użycia tego suplementu. Mimo że  przez wielu jest postrzegana jako optymalne remedium na otyłość.

Alternatywa dla Efedryny

Wiele firm obecnie zastępuje efedrynę ekstraktem z Citrus aurantium w swoich preparatach. W dwóch badaniach stwierdzono, że ten środek zawierający agonistów receptorów beta, pomaga w utracie wagi i zwiększa termogenezę. Przynajmniej w pewnym stopniu, w trzech badaniach. Colker i in. (1999) podali, że w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo. Odkryli oni, że pacjenci otrzymujący kombinację ekstraktu gorzkiej pomarańczy, kofeiny i dziurawca zwyczajnego stracili znaczne ilości całkowitej masy ciała podczas ścisłej diety i ćwiczeń. Osoby z grupy placebo i kontrolnej, które również były na tej samej ograniczonej diecie, nie miały takiej suplementacji.

Citrus Aurantium
Citrus Aurantium

Analiza międzygrupowa nie wykazała jednak istotności statystycznej wśród zmian masy w trzech grupach. Natomiast utrata masy tłuszczu w grupie testowej była znacznie większa w porównaniu z grupą placebo i grupą kontrolną. Jones opisuje otwarte badanie przeprowadzone na 10  kobietach. Badane osoby wykazały średnią utratę 0,94 kg w pierwszym tygodniu, gdy nie podano żadnego produktu. Do 2,40 kg w drugim tygodniu doszło gdy podano produkt na bazie kwaśnej pomarańczy. Utrata masy ciała była statystycznie większa w drugim tygodniu, w porównaniu do pierwszego tygodnia.

Ponieważ większość klinicystów zgodzi się, że najwięcej utraty wagi powinno początkowo zbiegać się z większą utratą płynów w pierwszym tygodniu, różnice te są jeszcze bardziej niezwykłe. W trzech badaniach zgłoszono zwiększenie tempa metabolizmu podczas przyjmowania produktów z gorzką pomarańczą, jednak co najmniej dwa z tych badań pokazały znaczny wzrost metabolizmu. Obecnie może ona być najlepszym termogenicznym substytutem efedryny. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ostatecznie to ustalić.

Co to jest Citrus Aurantium?

Citrus aurantium ma wiele nazw: gorzka pomarańcza, marmolada, Sewilla, pomarańcza i bigarada. N-metylotyramina, oktopamina i synefryna mogą być ekstrahowane z Citrus aurantium i mogą pomóc w procesie odchudzania i w sportach kształtujących sylwetkę.

Citrus Aurantium
Citrus Aurantium

Skąd pochodzi Citrus Aurantium?

Citrus Aurantium to rodzaj pomarańczy, który pojawia się przy  hodowli słodkich pomarańczy, które lubimy jeść, a także pojawia się w różnych potrawach na całym świecie.

Korzyści z synefryny

Citrus Aurantium jako alternatywa dla efedryny

Efedryna (efedra) jest dobrze znanym środkiem termogennym (zwiększającym tempo metabolizmu). Okazał się on bardzo skutecznym środkiem wspomagającym odchudzanie. Jednak w ostatnich latach jego stosowanie bez recepty zostało zakazane w krajach takich jak Australia i USA. W rezultacie gorzka pomarańcza stała się niezwykle popularna ze względu na wyciągi zawierające substancje chemicznie podobne do efedryny. Jeden przegląd stwierdził, że może ona w rzeczywistości być najlepszym substytutem efedryny.

Citrus Aurantium – Korzyści dla utraty tłuszczu

Sposób działania tej substancji został określony poprzez jego tłumiące apetyt działanie, a także jako związek termogeniczny (Haaz i in., 2006). W organizmie ma działanie podobne do adrenaliny oraz zwiększa ciśnienie krwi i częstość akcji serca. W związku z tym może być pomocny dla tych, którzy chcą schudnąć kilka kilogramów, lub dla kulturystów, którzy chcą bardziej ciętego wyglądu. Kilka recenzji donosi, że jest to obiecujący środek wspomagający odchudzanie.

Citrus Aurantium
Citrus Aurantium

Badania donoszą, że gorzka pomarańcza była w stanie zwiększyć nie tylko utratę masy ciała, ale także utratę tłuszczu i podstawowe tempo metabolizmu wśród suplementowanych pacjentów w porównaniu z placebo (Preuss i in., 2002). Haaz i wsp. (2006). Podsumowali oni szereg badań pokazujących pozytywne efekty suplementacji Citrus Aurantium. Jedno z takich nich wykazało 66% większą utratę masy ciała w ciągu ośmiu tygodni w grupie suplementowanej w porównaniu do grupy placebo. Jednak autorzy ci podkreślają, że Citrus Aurantium nie jest tak dobrze badane jak efedryna i że w tej dziedzinie konieczne są dalsze badania jakościowe.

Gorzka pomarańcza – Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Efedryna została wycofana z rynku z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem. Dlatego ważne jest ustalenie bezpieczeństwa podobnego produktu. Badania na małych grupach ludzi w krótkim okresie (mniej niż osiem tygodni), a także na zwierzętach, wykazują niewielkie negatywne skutki (Haaz i in., 2006). Zgłaszane działania niepożądane obejmują ból głowy i nastrój. Badanie obejmujące 60 dni z udziałem 25 osób wykazało, że nawet wysokie dawki prawie 100 mg synefryny z wyciągu z owoców cytrusowych nie powodowały znaczących skutków ubocznych ani mierzalnych problemów zdrowotnych (Kaats i in., 2013).

Citrus Aurantium
Citrus Aurantium

Kwaśna pomarańcza była używana od tysięcy lat jako tradycyjny naturalny suplement. Jednak nigdy nie był używany przez dłuższy czas. Niektórzy autorzy sugerują, że osoby cierpiące na wysokie ciśnienie krwi lub przyjmujące leki na receptę powinny zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji o suplementacji tej substancji. Wynika to z działania przypominającego adrenalinę. Jeśli zastanawiasz się nad suplementacją Citrus Aurantium i czujesz, że możesz cierpieć na skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem.

Zalecane dawki

Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie, zaleca się, aby nigdy nie przekraczać 1000 mg/dzień. Ogólnie rzecz biorąc, można je przyjmować przede wszystkim rano i podczas posiłków (lub przed nimi).

Suplementy z senefryną

Ze względu na powyższe działanie gorzkiej pomarańczy i jej ekstraktów jest to bardzo popularny składnik spalaczy tłuszczu, które wykazują sporą skuteczność. Jako samodzielny suplement można go łączyć z innymi składnikami spalającymi tłuszcz (kofeina, kapsaicyna itp.) i metabolizującymi tłuszcz (np. L-karnityna ). Jeśli jednak preparat należy do silniejszych suplementów trmogennych i zawiera już Citrus aurantium, rozsądnie jest nie spożywać dodatkowych ilości.

Citrus Aurantium
Citrus Aurantium

Literatura:

  • Kaats et al (2013), A 60 day double-blind, placebo-controlled safety study involving Citrus aurantium (bitter orange) extract. Food and Chemical Toxicology, in press
  • Haaz et al (2006), Citrus aurantium and synephrine alkaloids in the treatment of overweight and obesity: an update. Obesity Reviews, 7: 79-88.
  • Preuss et al (2002), Citrus Aurantium as a thermogenic, weight-reduction replacement for ephedra: An overview. Journal of Medicine, 33: 1-4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *