Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA) to artykuł Bartosza Gurana dotyczący tej substancji. Dowiesz się z niego jakie są zalety kwasu alfa-liponowego, a także sugerowane dawkowanie. Dzięki temu zdobędziesz potrzebną wiedzę, która pomoże Ci ustalić zbilansowany plan suplementacyjny dostosowany do Twoich potrzeb.

Kwas alfa liponowy został po raz pierwszy odkryty w latach 30-tych XX wieku przez dr Snella. Zdał on sobie sprawę, że niektóre bakterie potrzebują konkretnego związku z ekstraktu ziemniaczanego, aby mogły się rozwijać. Dopiero w 1951 r. zespół naukowców pod przewodnictwem dr Reeda był w stanie wyizolować ten konkretny związek z ekstraktu ziemniaczanego. Ci naukowcy odkryli również, że związek bierze udział w cyklu Krebsa. Czyli szeregu reakcji w metabolizmie, które uwalniają energię z węglowodanów, tłuszczów i białek. Jednak, dopiero badacz Lester Reed i jego zespół oficjalnie nazwali związek kwas alfa liponowy w tym samym roku.

Przez następne 30 lat kwas alfa liponowy był uważany za witaminę. Tak było do 1980 roku, dopiero wtedy został uznany za silny przeciwutleniacz rozpuszczalny w wodzie i tłuszczach. Od tego czasu kwas alfa-liponowy zyskał szerokie zastosowanie, a nauka nadal udowadnia, że daje on ogromne korzyści zdrowotne.

Przeciwutleniacze Kwas Tiooktanowy

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)
Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

Przeciwutleniacze to jedno z tych popularnych słów, które często pojawiają się w dyskusjach na temat zdrowego życia i zapobiegania chorobom. Nie bez powodu eksperci od żywienia radzą nam spożywać ich dużo – chronią one komórki naszego organizmu przed uszkodzeniem oksydacyjnym powodowane przez wolne rodniki. Tu pojawia się pytanie, w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia oksydacyjnego – przecież komórki organizmu nie potrzebują tlenu, aby przeżyć.

Odpowiedź leży w parowaniu atomów tlenu. Tlen w ciele rozdziela się na pojedyncze cząsteczki (które są wolnymi rodnikami) z niesparowanymi elektronami. Ponieważ elektrony lubią być w parach, wędrują po ciele, starając się sparować z innymi elektronami. W trakcie takiego przemieszczania powodują uszkodzenie komórek i DNA. Przeciwutleniacze bezpiecznie oddziałują z tymi wolnymi rodnikami, przerywając łańcuch reakcji oksydacyjnych przed uszkodzeniem komórek.

Kwas alfa liponowy, znany również jako kwas liponowy lub kwas tiooktanowy, jest jednym z rodzajów przeciwutleniaczy. Jest to witaminopodobny związek siarki, który nasz organizm może wytwarzać w minimalnych ilościach. Rośliny są również w stanie wytwarzać kwas alfa-liponowy. Brokuły, szpinak, ziemniaki, buraki i pomidory, są jednym z najlepszych źródeł. Kwas alfa liponowy może być również produkowany jako suplement diety. Ponownie, w niektórych krajach, takich jak Niemcy, jest on licencjonowany jako lek farmaceutyczny do leczenia neuropatii cukrzycowej.

Jakie są zalety kwasu alfa-liponowego?

1. Zwalcza wolne rodniki

Najcenniejszą rolą kwasu alfa-liponowego w organizmie jest walka z działaniem wolnych rodników. Zapewnia swoje właściwości przeciwutleniające na dwa sposoby. Bezpośrednią inaktywację wolnych rodników, albo pośrednio przez wzmocnienie funkcji innych przeciwutleniaczy. Po pierwsze, kwas alfa-liponowy bierze udział w metabolizmie komórek w mitochondriach wytwarzając energię. Odgrywa kluczową rolę w transporcie elektronów zaangażowanych w przekształcanie glukozy w energię. Bez tego komórki mogłyby się zamknąć z powodu braku energii. To sprawia, że kwas alfa-liponowy jest metabolicznym przeciwutleniaczem. Może on wykorzystywać metabolizm komórek do transdukcji jego działania ochronnego.

Dla sportowca wymagane jest stałe dostarczanie energii do treningu Po pierwsze, kwas alfa-liponowy pomaga wytwarzać tę energię. Podczas ćwiczeń dużo tlenu jest pompowane, aby spalić glukozę i bardziej utleniające uszkodzenie przez wolne rodniki. Właśnie tam ponownie wchodzi do akcji kwas alfa liponowy, aby zneutralizować wolne rodniki.

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)
Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

Na co działa kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy może również oddziaływać i regenerować działanie witamin C i E, glutationu i koenzymu Q-10, jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. W rzeczywistości glutation jest uważany za główny przeciwutleniacz. Dzieje się tak ze względu na rolę, jaką odgrywa w zapobieganiu chorobom (szczególnie w cukrzycy, HIV/AIDS i raka) oraz w regeneracji. Rezultatem jest polepszenie neutralizacji szerokiej gamy wolnych rodników zapewniające działanie ochronne w całym ciele.

Wolne rodniki są związane ze starzeniem się, a uszkodzenie, które powodują w komórkach zwiększa ryzyko chorób. Między innymi sercowo-naczyniowych, zwyrodnienia plamki żółtej (wiodącej przyczyny utraty wzroku), raka, choroby Alzheimera, Parkinsona i wielu innych chorób i stanów zapalnych. Dlatego przyjmowanie kwasu alfa-liponowego chroni przed przedwczesnym starzeniem się i tymi przewlekłymi chorobami.

Jedną z unikalnych właściwości kwasu alfa-liponowego jest to, że jego właściwości przeciwutleniające przynoszą korzyści wszystkim komórkom ciała, w tym komórkom mózgu. Wynika to z tego, że kwas alfa-liponowy jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Co oznacza, że może sięgać i gromadzić się w wielu tkankach organizmu gotowych do użycia w razie potrzeby. W przeciwieństwie do innych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach lub wodzie.

2. Zwiększa funkcje  poznawcze

Zdolność kwasu alfa-liponowego do przekraczania bariery mózgowej w celu wywierania jego działania jest powodem, dla którego eksperci używają go do zapobiegania lub spowalniania uszkodzenia mózgu u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer. Oprócz unikania uszkodzenia komórek mózgowych przez wolne rodniki, Kwas Alfa Liponowy zwiększa również poziom acetylocholiny w celu poprawy funkcji poznawczych i pamięci. Promuje również wychwyt glukozy w mózgu, stymulując skupienie i koncentrację. Acetylocholina jest jednym z neuroprzekaźników mózgu. Tych, które biorą udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Pomyśl o tym jak o posłańcu, który przekazuje informacje między nerwami.

W badaniach na zwierzętach kwas alfa-liponowy wykazał korzystny wpływ. Poprawia pamięć i funkcje poznawcze związane ze starzeniem się i postępem choroby. Z wiekiem dochodzi do dalszego zwyrodnienia komórek mózgowych. Jest to częściowo spowodowane fizjologią starzenia się, a częściowo uszkodzeniem wolnych rodników. To czyni podatnymi na choroby takie jak choroba Huntingtona i Alzheimera. Uszkodzenie mózgu spowodowane starzeniem się lub powyższymi chorobami powoduje otępienie, utratę pamięci, depresję i braki w rozumowaniu. Suplementacja kwasem alfa liponowym wraz z innymi metodami leczenia zapobiega lub zmniejsza nasilenie tych objawów. W połączeniu z ćwiczeniami efekty poznawcze są jeszcze lepsze.

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)
Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

3. Zachowuje zdrowie oczu i skóry

Silna właściwość przeciwutleniająca kwasu alfa liponowego jest siłą napędową dbania o zdrowie oczu i skóry. Wolne rodniki uszkadzają zakończenia nerwowe w oczach. Szczególnie u osób dorosłych, chorych na cukrzycę, palących i nadmiernie narażonych na światło słoneczne. Wszystkie te czynniki pobudzają stres oksydacyjny do soczewki i nerwów oczu.

Uszkodzenie powoduje następnie gromadzenie się białek i tkanki łącznej na soczewce. Prowadzi to do powstawania zaćmy, zniszczenia fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie lub modyfikacji DNA komórek oka. Kwas alfa-liponowy neutralizuje wolne rodniki, zapobiegając gromadzeniu się tych białek. Na dłuższą metę zapewniając długi okres zdrowego wzroku. Poprawia także wzrok u osób z jaskrą i związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jeśli chodzi o skórę, kwas alfa-liponowy ma wiele zalet, zarówno miejscowo, jak i doustnie. Skóra jest największym narządem narażonym na uszkodzenie światłem ultrafioletowym. Ekspozycja na światło ultrafioletowe odgrywa istotną rolę w przedwczesnym starzeniu się i tworzeniu się zmarszczek skóry. Te niszczące promienie przyczyniają się do wywołania stanu zapalnego, uszkodzenia DNA komórki i utraty elastyczności skóry. Kwas alfa liponowy pomaga odwrócić to uszkodzenie, poprawiając przepływ krwi do skóry. A także promując naprawę uszkodzonych komórek skóry i zapewniając ochronę przed wolnymi rodnikami.

Kwas alfa liponowy ma zdolność przenikania głęboko w skórę i do każdej komórki, zapewniając jej efekty na głębszym poziomie. Z tego powodu jest znacznie lepszy jako środek odmładzający skórę gdy łączymy go głownie z astaksantyną  oraz witaminami C i E łącznie.

Sugerowane dawkowanie, synergia i podawanie kwasu alfa-liponowego

Najlepszym źródłem każdego składnika odżywczego jest idealnie dobrana dieta. Ponieważ jest to najbezpieczniejszy i najlepszy sposób, w jaki organizm wie, jak wchłaniać i wykorzystywać składniki odżywcze. W przypadku kwasu alfa-liponowego źródła pożywienia są minimalne. Jeśli je znajdziesz, stężenie zależy od jakości gleby, w której była uprawiana i od sposobu jej przygotowania. Niewielka ilość syntetyzowana przez organizm jest wykorzystywana do produkcji energii i metabolizmu. Aby kwas alfa-liponowy miał właściwości przeciwutleniające, musi znajdować się w nadmiarze w ciele, dlatego konieczna jest suplementacja.

Dawkowanie

W przypadku ogólnej ochrony przeciwutleniającej, najbardziej skuteczne są standardowe dawki od 200 do 600 mg. Korzystne są również moce wynoszące zaledwie 100 mg raz lub dwa razy dziennie. Dawki powyżej 600 mg przez okres do trzech tygodni stosuje się czasami w stanach takich jak neuropatia cukrzycowa. Większość tabletek doustnych i dawek kapsułek ma następujące stężenia: 50 mg, 100 mg, 200 mg, 300 mg i 600 mg. Daje to możliwość rozpoczęcia od najniższej dawki w miarę zwiększania skali.

Pamiętaj, że wyższa dawka nie zawsze oznacza lepszą. W rzeczywistości, czasami wyższa dawka, tym gorsze skutki uboczne. Jeśli jesteś leczony z powodu choroby lub przyjmujesz jakikolwiek inny lek, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed podjęciem nie tylko kwasu alfa liponowego, ale także jakiegokolwiek innego suplementu.

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)
Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

Kwas alfa liponowy można przyjmować na czczo, najlepiej najlepiej godzinę przed posiłkiem lub po nim. Pokarm zmniejsza jego biodostępność, co oznacza, że mniej z niego będzie wykorzystywane w komórkach organizmu. W przypadku sportowców kwas alfa-liponowy należy przyjmować długo po treningu lub przed nim. Jeśli zostanie zastosowane zbyt blisko rozpoczęcia okresu treningu, może mieć efekt przeciwny do efektu termogenicznego, jaki daje trening. Jednak co innego po treningu, bo kwas alfa-liponowy zwiększa wchłanianie suplementu z kreatyną, a zatem oba najlepiej przyjmować razem. Dodatkowo kwas ALA podany  z chromem organicznym w jednym suplemencie doskonale reguluje po treningu poziom cukru we krwi, nawet w posiłkach z zawartością cukrów prostych.

Bibliografia

 I. Wolinsky, J.Driskell, Nutritional Ergogenic Aids, Boca Raton 2004

 

Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA),  Czy Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA), Jak Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA), Czemu Tajemniczy Kwas Tiooktanowy (ALA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *