Koenzym Q10

Koenzym Q10 to bardzo ważny składnik odżywczy. Można go spotkać pod różną postacią. Dowiedz się w jaką warto zainwestować, poznaj jego działanie i dowiedz się jak możesz skorzystać wprowadzając go do swojej diety. Przeczytaj właściwości tego silnego antyutleniacza!

CoQ10, skrót od Coenzym Q10, jest koenzymem obecnym w większości komórek ludzkich i zwierzęcych, zlokalizowanym w ich mitochondriach. CoQ10 jest składnikiem odżywczym odkrytym przez Freda Crane’a w 1957 roku. Praktycznie od początku uznano go za bardzo istotny składnik. Mówimy tutaj o składniku odżywczym, który jest zwykle wytwarzany w naszych komórkach. Jest to element który większość zdrowych ludzi ma w wystarczających ilościach do prawidłowego funkcjonowania komórek. CoQ10 znajduje się również w wielu produktach spożywczych, w tym tłustych rybach, takich jak pstrąg i sardynki. W mięsie: kurczaku, wieprzowinie, wołowinie, nerkach, wątrobie, sercu, a także warzywa (zwłaszcza szpinak, brokuły, orzechy i nasiona).

Koenzym Q10
Koenzym Q10

Jeśli dana osoba utrzymuje zdrową dietę możliwe jest, że ma poprawny, zdrowy poziom CoQ10, niezbędny dla dobrego samopoczucia. Jednak są chwile, kiedy jedzenie i normalna produkcja CoQ10 po prostu nie wystarczą, aby zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na ten niezbędny składnik odżywczy. Niestety, z powodu normalnego procesu starzenia, jego ilość stopniowo zmniejsza się, a nasze ciała przestają produkować wystarczająco dużo CoQ10 do prawidłowego funkcjonowania. W tym momencie wkracza suplementacja tego ważnego składnika.

Przegląd CoQ10

Suplementy zawierające CoQ10 mają zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Suplementy tego typu są polecane każdemu, kto przechodzi normalny proces starzenia. A także osobom cierpiącym na różne schorzenia, takie jak choroby serca. Proces starzenia się i niektóre przypadłości zmniejszają poziom CoQ10 w organizmie i wtedy zaczynają się pojawiać problemy. Na szczęście dla nas mamy pigułki, kapsułki i inne formy CoQ10 do wyboru. Zaspokoją one potrzeb naszego organizmu na ten niezbędny składnik odżywczy.

Być może zastanawiasz się, dlaczego CoQ10 jest nazywany niezbędnym składnikiem odżywczym i dlaczego niezwykle ważne jest zaspokojenie potrzeb organizmu na ten składnik. Dzieje się tak, ponieważ CoQ10 ma wpływ na wiele korzystnych efektów i funkcji życiowych w naszym ciele. Po pierwsze, przekształca pożywienia w energię, aby nasze komórki, tkanki, narządy i układy ciała mogły działać prawidłowo przez cały czas. Jednak to nie wszystko. CoQ10 jest również w stanie obniżyć wysokie ciśnienie krwi, wyeliminować stres oksydacyjny, zmniejszają objawy autyzmu, zapobiegają powikłaniom podczas operacji oraz infekcji. W rzeczywistości możemy ciągle mówić o korzystnych efektach i funkcjach tego wspaniałego składnika odżywczego.

Koenzym Q10
Koenzym Q10

CoQ10 występuje w dwóch postaciach – ubichinon i ubichinol. Ubichinon powszechnie znany, ponieważ jest postacią najczęściej sprzedawaną na rynku. Ubichinon jest całkowicie utlenioną formą CoQ10. Po przyjęciu suplement ten jest metabolizowany w naszym ciele, gdzie staje się ubichinolem.

Ubichinol to silna, przeciwutleniająca postać wspomnianego CoQ10. Przy zakupie CoQ10, jeśli etykieta nie wspomina, która to forma, to zwykle jest to ubichinon, ponieważ jest to tańsza z dwóch postaci.

Problem powstaje w wyniku starzenia się u wielu osób. Zdolność organizmu do metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu w miarę upływu czasu i wiele osób zauważy, że organizmowi trudno jest rozbić ubichinon na ubichinol. Na tym polega różnica między tymi dwoma suplementami. Chociaż będzie to kosztować więcej, przyjmowanie ubichinolu po 40 roku życia jest optymalnym pomysłem.

Jak działa Koenzym Q10?

Gdy suplement CoQ10 dostanie się do naszego ciała, jest przenoszony do krwiobiegu, skąd za pomocą krwi jest transportowany do każdej pojedynczej komórki w ludzkim ciele. Tak, aby mógł dołączyć do już naturalnie wytwarzanego CoQ10 w mitochondriach i rozpocząć intensywne działanie. Badacze zasugerowali, że każdy przyjmujący te suplementy (jeden lub drugi) może uzyskać największe korzyści z CoQ10, łącząc obie formy. Dawkowanie musiałoby oczywiście być odpowiednie, ponieważ obejmuje obie formy suplementu.

Dla zdrowej osoby, która normalnie ćwiczy, stosuje standardową dietę i żyje ogólnie zdrowym stylem życia. Przeskakiwanie między dwoma suplementami, łączenie ich lub przejmowanie jednego na zmianę drugi nie przynosi większych korzyści.

Jeśli jednak cierpisz na stan, który zmusza Cię do przyjmowania leków takich jak statyny (w celu zwalczania wysokiego poziomu cholesterolu), ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem na temat przyjmowania suplementu. Leki mogą wpływać na proces metaboliczny, a niektóre leki, takie jak statyny, obniżają poziom CoQ10.
Wraz z wiekiem potrzeba przejścia na ubichinol staje się bardziej widoczna, aby uzyskać jak największe korzyści z CoQ10 bez obaw o słabe przyswajanie.

1. Zmniejsza ilość wolnych rodników

Jedną rzeczą, która jest bez dyskusyjna, jeśli chodzi o CoQ10, jest to, że jest świetnym przeciwutleniaczem. Dzięki jego obecności w naszym ciele cieszymy się z pozytywnych efektów ciągłej eliminacji wolnych rodników w mięśniach i podwyższonego poziomu przeciwutleniaczy we krwi. CoQ10 pomaga wyeliminować odpady w ciele i uwolnić nas od obecnego stresu oksydacyjnego. Optymalnie najlepiej go łączyć z witaminą E i kwasem alfa liponowym.

2. Popraw zdrowie serca

Ponieważ choroba serca jest jednym z najczęstszych stanów odpowiedzialnych za obniżenie poziomu CoQ10 w organizmie, zrozumiałe jest, dlaczego zaleca się stosowanie tego suplementu w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób serca. Udowodniono naukowo, że stosowanie CoQ10 jest powiązane z poprawą zdrowia serca, profilaktyką i zmniejszonym ryzykiem chorób serca na całym świecie.

Koenzym Q10
Koenzym Q10

3. Zmniejsza szkodliwe skutki starzenia się

Zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, a także pogorszenia funkcji poznawczych, zmniejszonego libido, objawów menopauzy i tak dalej. Dzieje się to z powodu normalnego procesu starzenia się. Jednak niektóre z nich mogą potencjalnie zagrażać życiu, a niektóre mogą przynajmniej utrudnić ci życie. Na szczęście codzienne przyjmowanie CoQ10 z pewnością poprawi twoje samopoczucie i zdrowie. A tym samym zmniejszy szkodliwe skutki towarzyszące normalnemu procesowi starzenia.

4. Poprawia funkcjonowanie mózgu

Oczekuje się pogorszenia funkcji poznawczych z powodu normalnego procesu starzenia. W takich przypadkach jak choroba Parkinsona i Alzheimera, ten spadek funkcji poznawczych następuje szybciej i w znacznie większym stopniu. Badania wykazały, że CoQ10 jest w stanie wspomóc syntezę ATP i powiązane funkcje mitochondrialne, a tym samym spowalnia pogorszenie funkcji poznawczych i postęp choroby Alzheimera i Parkinsona.

Zalecane dawkowanie

Poniżej 35. roku życia: 100-200 mg ubichinonu raz na dobę
Ponad 35 lat: 100 mg CoQ10, skrót od Coenzym

Jeśli dana osoba utrzymuje zdrową dietę i przy pomocy normalnej produkcji CoQ10 w organizmie. To możliwe jest, że utrzymuje poprawny, zdrowy poziom CoQ10, niezbędny dla dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia. Są jednak chwile, kiedy jedzenie i normalna produkcja CoQ10 po prostu nie wystarczą. Wówczas aby zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na ten niezbędny składnik odżywczy. Niestety, z powodu normalnego procesu starzenia, produkcja CoQ10 stopniowo zmniejsza się. A nasze ciała zaczynają nie produkować wystarczającej ilości CoQ10 do prawidłowego funkcjonowania. W tym momencie ma miejsce suplementacja CoQ10.

Koenzym Q10
Koenzym Q10

Potencjalne skutki uboczne Koenzymu Q10

Jak dotąd terapia suplementacją CoQ10 nie wykazała żadnych efektów ubocznych. Jednak, gdy pojawią się działania niepożądane to obejmują:

  • Nudności
  • Rozstrój żołądka
  • Biegunka
  • Wysypka na skórze
  • Bezsenność
  • Utrata apetytu

W takim wypadku należy zamienić jeden rodzaj (ubichinon lub ubichinol) na inny rodzaj suplementu. CoQ10 jest od wielu lat akceptowanym środkiem dla starszych osób ze względu na niesamowite efekty spowalniające proces starzenia się.
Poza tym dla osób przyjmujących statyny zalecana dawka CoQ10 wynosi 30-200 mg/dzień, więc warto dokładnie spytać o dawkę lekarza.
Jak się dowiedziałeś, CoQ10 może zwiększyć energię, wytrzymałość, poprawić zdrowie immunologiczne, aby zwalczyć chorobę i wiele więcej. Wszyscy sportowcy powinni spojrzeć na niesamowity suplement i skorzystać ze wszystkich korzyści, jakie ma do zaoferowania.

Co Koenzym Q10 Czemu Koenzym Q10 Jak Koenzym Q10 Po co co Koenzym Q10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *