Czy krowie mleko jest zdrowe?

Spożywanie mleka i mlecznych wyrobów staje się coraz częstszym tematem rozważań. Czy krowie mleko jest zdrowe? To wpis Bartosza Gurana dotyczący tego zagadnienia. Dowiesz się z niego z jakich źródeł możesz dostarczać wapń do organizmu. Zapoznaj się z wszystkimi informacjami i zastanów, czy na pewno potrzebujesz krowiego mleka w diecie.

Czy krowie mleko jest zdrowe?
Czy krowie mleko jest zdrowe?

Cukry mleczne

Trzy na cztery osoby (75%) nie są w stanie w pełni trawić produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurt, ser i lody. Większość jest tak naprawdę tego nieświadoma. Uporczywe dolegliwości, takie jak ból głowy, kaszel lub astma, częste przeziębienia lub grypa, problemy skórne, takie jak wyprysk, wzdęcia, drażliwość jelit, depresja i niski poziom żelaza – mogą sugerować nietolerancję nabiału. Może być ona wynikiem nietolerancji laktozy lub alergii na białko mleka (kazeina).

Wapń z nabiału: fakt czy fikcja? Marketingowcy uwielbiają mówić nam, ile wapnia jest w produktach mlecznych. A także jak mogą pomóc w zapobieganiu utracie gęstości kości i osteoporozie. Jednak czy powinniśmy wierzyć we wszystko, co mówią? Wzrasta nietolerancja nabiału ze względu na bardzo skuteczny marketing produktów mlecznych i masową produkcję żywności zawierającej tanie produkty mleczne. Ostatnie dowody wskazują, że do 75% światowej populacji jest w pewnym stopniu dotkniętych nietolerancją laktozy.

Oznacza to, że trzy czwarte (¾) wszystkich ludzi ma problemy z trawieniem laktozy. W zależności od pochodzenia kulturowego może być wyższy lub niższy odsetek. 90% Afroamerykanów nie toleruje laktozy, 80% Azjatów i około 25% mieszkańców Europy Północnej.

Jednak to nie koniec problemu, bo wiele osób ma również alergię na kazeinę (białko występujące w mleku). W jednym badaniu częstość występowania stanowi 2–5% ogólnej populacji. Alergię na kazeinę zwykle wykrywa się u niemowląt na skutek wymiotów, kolki lub innych kłopotliwych objawów. Dzieci z kolkami są często uważane za uciążliwe, a niektórzy lekarze nawet uważają, że jest ona normalna. Krzyczące dziecko cierpiące na kolkę często wskazuje tylko na alergię na mleko krowie. Alergia na kazeinę prowadzi do chorób przewlekłych. Szczególnie w późniejszym życiu z powodu chorób autoimmunologicznych.

Czy krowie mleko jest zdrowe?
Czy krowie mleko jest zdrowe?

Nietolerancja na laktozę

Nietolerancja jest odpowiedzialna za objawy jak ból żołądka, wzdęcia, biegunka i zespół jelita drażliwego. Na każdy milion ludzi pojawia się statystycznie coraz częściej. Powodem tego jest fakt, że tysiące rodzajów przetworzonej żywności zawierają pochodne mleczne. Silnie subsydiowana hodowla bydła mlecznego wytwarza obecnie miliony ton pochodnych mleka. Należą też do nich substancje stałe mleka, specjalnie otrzymywane, pozbawione laktozy izolaty białka serwatki dla sportowców, hydrolizaty białka serwatki, odtłuszczone mleko w proszku i przemysłowa laktoza. Mleko dostarcza tanie składniki do produkcji szerokiej gamy przetworzonej żywności. A laktoza przemysłowa jest najczęstszym wypełniaczem w wielu produktach.

Zasadniczo nie są to fakty popularne i dobrze znane, ale badania kliniczne rozpoczęte prawie czterdzieści lat temu w USA potwierdzają to. Ludzie są jedynymi ssakami na ziemi, które kontynuują picie mleka po zaprzestaniu karmienia przez matki w wieku około 2 lat. Nawet wtedy nie jest to nasze własne ludzkie mleko – ale mleko innego gatunku – krowy. Narody zachodnie spożywają ogromne ilości mleka krowiego w produktach takich jak: lody, słodycze, masło, jogurt i oczywiście ser. A także w tysiącach przetworzonej żywności, takiej jak: ciastka, wypieki i ciasta. Nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia laktozy, cukru mlecznego, który może być rozkładany tylko przez enzym zwany laktazą. U wszystkich ssaków, w tym ludzi, wytwarzanie laktazy ustaje po zaprzestaniu karmienia piersią. Jest jednak grupa osób – głównie pochodzenia północnoeuropejskiego, które nadal wytwarzają laktazę. Ta mniejszość jest znana jako osoby trwałe w działaniu laktazy.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja mleka jak każda nietolerancja pokarmowa pogarsza się z wiekiem. Tak więc dla wielu osób naprzemienne napady nudności, biegunki i zaparć stały się codziennością (objawy jelita drażliwego). To nie jest normalne i może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia. Nieleczone mogą wystąpić problemy z zespołem złego wchłaniania (takie jak niedobór żelaza, utrata gęstości kości lub przewlekłe odwodnienie). Dalsze zaniedbanie może prowadzić do anemii, a nawet osteoporozy.

Żeby dowiedzieć się na pewno, czy cierpisz na nietolerancję na mleko, skorzystaj z testu na nietolerancję laktozy, który nawet można kupić w dobrej aptece. Jednak spokojnie możesz korzystać z suplementów sportowych takie jak izolaty lub hydrolizaty białka serwatki lub suplementy białkowe na bazie białka wołowego, ewentualnie roślinnego. Jeżeli jednak chcesz zjeść czasem coś z produktów mlecznych, lub produktów i wypieków które mają w składzie mleko, a obawiasz się że laktoza zaszkodzi, możesz skorzystać albo z suplementu zawierających laktazę, albo w wypadku ciężej strawnych produktów można skorzystać z suplementów zawierających kompleks enzymów trawiennych

Czy krowie mleko jest zdrowe?
Czy krowie mleko jest zdrowe?

Wapń z produktów mlecznych?

Czy jesz produkty mleczne „aby upewnić się, że masz wystarczającą ilość wapnia?”. Marketing produktów mlecznych z pewnością wykorzystuje ten główny czynnik motywujący. Kilka jogurtów popularnej firmy tygodniowo dla zdrowia? Naprawdę? Pochodne mleka, takie jak mleko w proszku i serwatka w proszku mogą poprawiać smak potraw i zawierają trochę wapnia. Jednak ma on niewłaściwą formę, która wcale nie ułatwia wchłaniania przez organizm. Czy nigdy nie zastanawiałeś się, dlaczego mówią nam, że potrzebujemy „trzech porcji dziennie”. Czyli równych 21 porcji tygodniowo, aby pobrać wystarczającą ilość wapnia na nasze potrzeby? Czy to dlatego, że produkty mleczne w rzeczywistości nie dostarczają całej ilości nadającego się do spożycia wapnia? Gdyby to było świetne źródło, potrzebowalibyśmy ich tylko trochę.

Co zawiera również produkt mleczny? Czy krowie mleko jest zdrowe?

Ta duża ilość produktów mlecznych w ciągu tygodnia oznacza, że wszystkie inne składniki mleczne, takie jak cholesterol, tłuszcz i laktoza są wchłaniane w tym samym czasie. Żeby zmniejszyć ilość tłuszczu, ludzie przechodzą na odmiany o niskiej jego zawartości. Problem polega na tym, że dzięki temu laktoza i kazeina są dostarczane w znacznie większych ilościach. Odtłuszczone mleko i niskotłuszczowe produkty mleczne są zwykle uzupełniane dodatkowymi stałymi składnikami mleka, cukrami i innymi pochodnymi, aby nadać im gęstość i poprawić ich smak. Być może zalecono Ci przejście na mleko o niskiej zawartości tłuszczu, aby obniżyć poziom cholesterolu. Przy znacznie wyższym poziomie laktozy – może to powodować ciężką biegunkę i inne objawy żołądkowo-jelitowe. Jeśli to zauważyłeś – masz nietolerancję na nabiał. Jeśli kupujesz produkty mleczne dla wapnia – pomyśl o tym, co jesz – o kazeinie i laktozie. Przecież wiadomo, że powodują one dziesiątki trudnych dolegliwości.

Czy krowie mleko jest zdrowe?
Czy krowie mleko jest zdrowe?

Wiele osób w krajach rozwiniętych z zachodu je wszystkie rodzaje żywności bezkrytycznie i może zaakceptować przewlekłe wzdęcia, zaparcia i wzdęcia jako normalne. Jednak te objawy jelita drażliwego takie nie są i mogą prowadzić do choroby. W porównaniu z mlekiem – istnieje wiele innych źródeł wapnia z pożywienia: zielone warzywa liściaste, migdały, orzechy laskowe, ryby z ośćmi, takimi jak łosoś w puszkach, szprotki wędzone – żadne z nich nie powoduje objawów.

Inne źródła wapnia

Miliard Chińczyków nie może się mylić. Przez wiele tysięcy lat w tradycyjnej chińskiej diecie nigdy nie było mleka ani produktów mlecznych. Zatem – zgodnie z zasadą „trzech porcji produktów mlecznych dziennie” – czy wszyscy Chińczycy nie powinni cierpieć na osteoporotyczne złamane biodra? Oczywiście Chińczycy pochodzący z Chin kontynentalnych nie odczuli zauważalnego niedoboru wapnia – ani osteoporozy. Ponadto – etniczni Chińczycy jedzący tradycyjną dietę z ryb, warzyw i ryżu również mają niski poziom cholesterolu i choroby serca. Z drugiej strony ludzie z Zachodu w krajach rozwiniętych, w których obficie występuje nabiał, mają najwyższy poziom osteoporozy. A także innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca i zapalenie stawów. Jest to sprzeczne z ogólną zasadą wprowadzoną przez korporacje mleczarskie, że mleko zapobiega osteoporozie.

Czy krowie mleko jest zdrowe?
Czy krowie mleko jest zdrowe?

Ostatnie badania kliniczne wykazały, że spożywanie produktów mlecznych na zalecanym poziomie (trzy porcje dziennie) nie zapobiega niezawodnie osteoporozie. W rzeczywistości może przyczyniać się do utraty gęstości kości. Badanie z 1992 r. Wykazało, że kobiety na diecie bogatej w nabiał faktycznie miały wyższy wskaźnik złamań kości z powodu osteoporozy niż kobiety na diecie bezmlecznej. Stwierdzono, że poziom wapnia w organizmie był delikatną równowagą. Absorpcja wapnia z diety kompensowana może być przez suplementy mineralne o wysokiej jakości. Utrata wapnia, przez jego wypłukiwanie jest spowodowane przez jedzenie nadmiaru białka zwierzęcego, kofeiny, soli, a także przez palenie i brak aktywności fizycznej. Dlatego zapobieganie osteoporozie to nie tylko kwestia spożywania pokarmów bogatych w wapń. Po pierwsze wapń musi być w formie łatwo przyswajalnej. A po drugie musimy dbać o czynniki powodujące utratę wapnia, takie jak nieszczelne jelita. Jednak ogromny temat nieszczelnych jelit zostawię na inny, odrębny tekst w moim blogu.

 

Czy krowie mleko jest zdrowe? Czemu Czy krowie mleko jest zdrowe? Jak Czy krowie mleko jest zdrowe? Po co Czy krowie mleko jest zdrowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *