MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition

W tym artykule Bartosz Guran rozkłada na czynniki pierwsze odżywkę białkową MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition. Określa jej wady i zalety, wskazuje dla kogo będzie idealna, czy warto martwić się ilością danych składników odżywczych. Na sam koniec pokazuje, co tak naprawdę jest największą zaletą MyoFusion Advanced Protein od Richa Gaspariego. Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się, jak ekspert ocenia jedną z najpopularniejszych odżywek na rynku.

Arnold Schwarzenegger, Lee Labrada, Ronnie Coleman Layne Norton – coraz więcej suplementów białkowych i firm suplementacyjnych nosi obecnie nazwy słynnych ikon kulturystycznych. Ale jednym z pierwszych, który otworzył swoją rozpoznawalną markę był Rich Gaspari. On też jako pierwszy wprowadził nowatorskie rozwiązania w swojej szerokiej gamie produktów. Gaspari, trzykrotny wicemistrz Mr. Olympia i figurujący w „IFBB Hall of Fame”, jest dyrektorem generalnym Gaspari Nutrition, ponad 15-letniej firmy stojącej za produkcją MyoFusion Advanced Protein EU.

MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition
MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition

Firma Gaspari Nutrition została założona przez Richa Gaspari w 1998 roku. Rich jest zaangażowany w kulturystykę i fitness od ponad trzydziestu lat. Wyróżniał się jako zawodowy kulturysta od połowy lat 80. do lat 90., wygrywając Mr. America (obecnie znany jako NPC Nationals), Mr. Universe i Professional Mr. World. Jest trzykrotnym zdobywcą najbardziej pożądanego tytułu w profesjonalnej kulturystyce – Mr. Olympia.

Po przejściu na emeryturę po profesjonalnej kulturystyce, Rich zaczął rozwijać własną linię wysokiej jakości suplementów sportowych i zbudował jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych marek na świecie, Gaspari Nutrition, osiągając sprzedaż w wysokości 85 milionów dolarów rocznie. Firma kontynuuje sprzedaż za pośrednictwem krajowych detalistów i dystrybutorów oraz strategicznych partnerów międzynarodowych na kluczowych rynkach globalnych. Firma miała też ciężkie chwile finansowo, np. Gaspari Nutrition swego czasu zapłacił około 131 000 $ w pozwie zbiorowym dotyczącym suplementu odchudzającego Spirodex.

Czy MyoFusion Advanced Protein jest produktem zdolnym do zdominowania innych mieszanek białek?

Moja recenzja powinna pomóc odpowiedzieć na to pytanie.

Kilka słów o Gaspari Nutrition MyoFusion Advanced Protein EU. Według oficjalnej strony internetowej producenta, Gaspari Nutrition MyoFusion Advanced Protein „jest wieloskładnikową, stopniowo uwalnianą w czasie mieszanką zawierającą szybko działający hydrolizat serwatki, ultra czysty izolat białka serwatki, wysokiej jakości koncentrat serwatki, wolno trawiona kazeinę micelarną i pełne białko mleka.

Popatrzmy na aktualną tabelę składu suplementu w wersji dostępnej w Europie. Jedna porcja to 35g proszku. Tutaj warto przypomnieć, że suplement ma kilka lat, w tym czasie był kilka razy lekko zmieniany w składzie. Mimo to w 2019 roku nadal znajduje się w swojej amerykańskiej wersji w TOP 10 najlepszych suplementów białkowych w USA.

> Tłuszcz – 2,8 g

> Węglowodany – 4,8 g z czego cukier – 2,3 g

> Białko – 25 g

> sód – 0,2 g

Moje pierwsze spostrzeżenie polega na tym, że ilość kalorii jest nieco wyższa niż w przypadku standardowego proszku białkowego. Tutaj mamy 140 kcal, w przypadku suplementu białka do budowy masy to całkiem niezła ilość. Przyzwyczaiłem się widzieć nieco niższe wartości w okolicach 120, a nawet 110. Ale ogólnie, to tylko niecałe 5g węglowodanów, kalorie wciąż pochodzą z białka, które jest dawkowane ładnie i w sporej ilości 25 gramów. Myślę, że taki dobór makroskładników jest w porządku.

MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition
MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition

Składniki

Z punktu widzenia składników należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Po pierwsze, źródła białka są bardzo wysokiej jakości. Masz do dyspozycji mieszankę koncentratu białka serwatki, koncentratu białka mleka, izolatu białka serwatki, kazeiny micelarnej i hydrolizatu białka serwatki. Dzięki temu uzyskuje się porządny proszek białkowy o przedłużonym uwalnianiu, który utrzymuje swoje pełne działanie przez długi czas, a także zapewnia wysokiej jakości aminokwasy do regeneracji, praktycznie już kilka minut po spożyciu. Niektóre proszki białkowe będą zawierać tylko jeden rodzaj białka, które czasami może być zbyt szybko trawione. Nieprawidłowe trawienie białka oznacza, że może ono ominąć szlaki dostarczania mięśni. Jednak Myofusion Advanced Protein oferuje powolne i szybko działające składniki kompletnego suplementu białkowego.

Każda porcja zawiera połączenie szybko, średnio i wolno wchłaniającego się białka, które pozwala użytkownikowi pozostać w stanie anabolicznym przez okres do siedmiu godzin. Trudno jest znaleźć lepsze rozwiązanie podczas budowy masy, niż mieszanka białek. Szczególnie takich jak koncentrat białka serwatkowego, izolat białka serwatkowego, hydrolizat białka serwatkowego i kazeina micelarna.

Według 10-tygodniowego badania, które przeprowadzili naukowcy z Baylor University (za pośrednictwem Gnet.org), 36 mężczyzn, którzy spożywali kombinację białka serwatkowego i białka kazeinowego, straciło najwięcej tłuszczu i zauważyło największą poprawę wydajności treningowej w porównaniu do osób, które spożywały pojedyncze rodzaje białek.

MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition
MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition

Zauważ, że duża liczba suplementów z mieszanką białek obejmuje również albuminę jaja lub białko jaja (które ma tylko 24 gramy białka na porcję). Nie jest tak w przypadku Gaspari Nutrition MyoFusion Advanced Protein – zamiast tego w produkcie znajdziemy izolat białka mleka. Jeżeli chodzi o aminokwasy, profil jest bardzo dobry i bogaty, w tym mamy 2655mg leucyny, 1409mg izoleucyny i 1484mg waliny. Oprócz zwiększania dziennego spożycia wapnia, izolat białka mleka pomaga również poprawić skład ciała i zredukować otyłość, osteoporozę, raka i cukrzycę.

Popatrzmy na pozostałe składniki

Tłuszcz całkowity – 2,8 g. Mieszanki białek zazwyczaj mają ilość tłuszczu 2,5-3 g na porcję, więc wszystko jest dobrze. W Gaspari Nutrition Myofusion Advanced tłuszcz pochodzi z izolatu białka mleka, oleju palmowego, trójglicerydów średniołańcuchowych i oleju słonecznikowego. Koncentrat białka serwatkowego, który ma około 80 procent serwatki, zawiera również niektóre tłuszcze. Teraz możesz mieć wątpliwości co do średniołańcuchowych trójglicerydów jako jednego ze składników Gaspari Nutrition MyoFusion Advance Protein. Bądźmy szczerzy tutaj: każda wzmianka o „trójglicerydach” może sprawić, że pomyślisz o wizycie u swojego kardiologa. Prawda jest taka, że średniołańcuchowe trójglicerydy (znane również jako MCT) są niezbędnymi zdrowymi tłuszczami. Pomagają utrzymać idealną wagę, zwiększają poziom energii, poprawiają trawienie i równoważą poziom hormonów.

Cholesterol – 0,65g. Jest to typowa ilość cholesterolu na porcję mieszanki białek. Dobrze, że producent był w stanie to ograniczyć pomimo licznych składników.

Sód – 200 mg. Uważam, że zawartość Gaspari Nutrition MyoFusion Advanced sodu w białku nie jest ani za wysoka, ani za niska. Odpowiednia ilość sodu pomoże zastąpić elektrolity utracone podczas intensywnych treningów, bez uszczerbku dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Jeśli masz jakieś problemy z sercem, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Węglowodany

Całkowite węglowodany – 4,8 g. Przy takiej ilości węglowodanów na porcję, zaawansowane białko Gaspari Nutrtition MyoFusion najwyraźniej nie jest opcją mieszanki białek o niskiej zawartości węglowodanów. (Dobrą opcją białka serwatki o niskiej zawartości węglowodanówjest Iso+ z 4+ Nutrition). Zauważyłem, że producent utrzymał wszystkie ograniczenia pod względem zawartości cukru, co jest nadal rozsądne przy dwóch gramach na porcję. Ale pojawia się w składzie celuloza, ksantan, karagen (zagęszczacze), sukraloza i acesulfam K. Mówiąc realistycznie są to dodatki niezbędne, aby ten suplement miał doskonały smak, teksturę i gęstość, ale dodatek ten może zniechęcić niektórych konsumentów. Ale na obronę tej odżywki powiem: środki zagęszczające i słodziki są obecnie normą w tego typu suplementach. Szkoda, że nikt prawie nie używa stewi.

MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition
MyoFusion Advanced Protein Gaspari Nutrition

Suplement ten zawiera też maltodekstrynę, czyli węglowodany potreningowe pochodzące z kukurydzy, ziemniaków lub skrobi, które otrzymały mieszane opinie od ekspertów fitness. Realistycznie: maltodekstryna może być atutem, ale jeśli masz bardzo wrażliwy układ trawienny, lepiej go pominąć. Zamiast tego możesz wybrać inne szybko wchłaniające się źródło węglowodanów, takie jak biały ryż.

Smak

Teraz pokażę chyba największy plus tego suplementu, czyli smak. Właśnie ten element (a nie dogłębna analiza składu) jest bardzo często wyznacznikiem wyboru suplementu białkowego przez konsumenta. MyoFusion jest dostępny w sześciu, naprawdę świetnych smakach, w tym: krem bananowy, czekolada, masło orzechowe, truskawki i śmietana oraz wanilia. Wiele osób daje ocenę smaku tego suplementu jako „świetna”. Wiadomo, większość ludzi cieszy się po prostu, gdy proszek białkowy dobrze smakuje.

Kolejny plus to zastosowanie tego suplementu. Nadaje się zarówno jako białko po treningu podczas budowy masy, ale też jest to bardzo dobry posiłek zastępczy. Wystarczy na kilka godzin dostarczania białek do krwi. Cena tego produktu za dużą puszkę 1814g jest bardzo atrakcyjna. Co razem ze znakomitym smakiem i jakością białek daje bardzo dobry produkt o długim czasie trawienia. Idealny na etap budowy masy mięśniowej,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *