Pomóż swojej wątrobie

W artykule Pomóż swojej wątrobie Bartosz Guran rozważa wszelkie możliwości wsparcia pracy tego ważnego narządu. Dzięki niemu poznajemy liczne opcje jakie daje zarówno rynek suplementacyjny, jak i co wystarczy dostarczać z pokarmem, aby funkcjonowanie naszego organizmu się poprawiło. Stosując się do wielu rad autora tekstu uda Ci się uniknąć błędów i zapewnić sobie optymalne wsparcie. Przeczytaj już dziś i od razu wprowadź w życie!

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni codziennie na wysoki poziom toksyn (np. chemikaliów, pestycydów, zanieczyszczeń wody, konserwantów żywności, metali ciężkich i promieniowania elektromagnetycznego). Poprzez nasze produkty spożywcze, wodę, powietrze, ciało i produkty domowego użytku toksyny te gromadzą się w jelitach, wątrobie, nerkach, układzie limfatycznym, a zwłaszcza w tkance tłuszczowej. Toksyczne nagromadzenie produktów zapobiega normalnemu i zdrowemu wchłanianiu i wykorzystaniu składników odżywczych, węglowodanów i białek. Zmniejsza pobieranie tlenu przez organizm i tworzy kwasowy, septyczny, nisko energetyczny stan, a organizm jest podatny na choroby. Kiedy nasze wątroby są tak zajęte pracą, aby odfiltrować wszystkie te toksyny, znajduje bardzo mało energii do filtrowania krwi, leków, hormonów, nie mówiąc już o wykonywaniu pracy jako narząd trawienny. A zatem, łatwo zauważyć zależność, że utrata wagi jest trudniejsza przy słabej wątrobie.

Pomóż swojej wątrobie
Pomóż swojej wątrobie

Dziesięć znaków, które Twoja wątroba mówi ci, że potrzebuje pomocy:

 • Wzdęcia brzucha ból lub dyskomfort nad wątrobą – (prawy górny obszar brzucha pod klatką piersiową),
 • Nadmierny tłuszcz brzuszny; ból brzucha
 • Rolka wokół górnej części brzucha
 • Kłopoty z trawieniem tłustych potraw
 • Miałeś usunięty woreczek żółciowy
 • Kwaśny refluks/zgaga
 • Ciemne plamy na skórze, często nazywane plamami wątroby
 • Przegrzanie ciała i nadmierne pocenie się trądzik/trądzik różowaty
 • Swędząca, plamista skóra
 • Niewyjaśniony przyrost masy ciała
 • Niezdolność do utraty wagi nawet przy ograniczeniu kalorii

Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Zmęczenie
 • Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
 • Wahania nastroju i depresję
 • Bezdech senny lub chrapanie
 • Żółtawe grudki wokół oczu.
Pomóż swojej wątrobie
Pomóż swojej wątrobie

Są to objawy, które musisz odczytać, odtruć i zmienić dietę oraz styl życia, aby sprawić, że pomożesz swojej wątrobie. Wszystko to wskazuje na to, że wątroba jest zablokowana lub zatkana niezdrowym tłuszczem – w skrajnym przypadku nazywa się to stłuszczoną wątrobą. Gdy tak się dzieje, komórki działające jako filtr stają się zbyt „zapchane” tłuszczem, a wątroba nie może odfiltrować lub przefiltrować wielu substancji, które są przez nią przepuszczane. Pamiętaj, że do funkcji wątroby należy oczyszczanie zużytej krwi i zwracanie jej do serca. Jeśli ta sytuacja nie zostanie odwrócona, otrzymasz z powrotem przetworzone toksyny przedostające się do serca przez nieoczyszczoną krew. Może to uszkodzić serce i układ odpornościowy i prowadzić do szybkiego starzenia się. Wszystkie Twoje hormony i leki, które bierzesz, są również filtrowane przez wątrobę.

Jeśli twoja wątroba jest przeciążona, możesz spróbować poniższych najlepszych suplementów do detoksykacji wątroby:

1. Ostropest plamisty

Jest jednym z najlepszych suplementów do detoksykacji wątroby. Od czasów starożytnych jest stosowany w leczeniu problemów z nią. Według wielu  badań i praktyki, aktywny składnik ostropestu, sylimaryna ma zbawienny wpływ. Może pomóc odnowić i zregenerować tkankę wątroby, zmniejszyć stan zapalny, wyeliminować toksyny, które nagromadziły się w wątrobie. A także ochronić ją przed uszkodzeniem oksydacyjnym przez wolne rodniki. Świetnym połączeniem w ochronie i odtruciu wątroby okazuje się połączenie sylimaryny z N-acetylocysteiną i kwas alfa-liponowy, które można w dobrych proporcjach znaleźć w  suplemencie 4+ NUTRITION D TOX+.

2. Chlorella

To niepozorny, ale potężny naturalny suplement do wspomagania wątroby i detoksykacji. Jest to jednokomórkowa, ciemnozielona, słodkowodna alga, uważana za ciekawy rodzaj żywności. Chlorella ma naturalną zdolność wiązania się z toksynami i metalami ciężkimi w procesie zwanym chelatacją. Przyjmowanie chlorelli pomaga pozbyć się toksyn, które są neutralizowane w wątrobie, wiążąc się z nimi, po czym są transportowane do miejsc wydalania z organizmu.

3. Mniszek lekarski

Pomóż swojej wątrobie
Pomóż swojej wątrobie

Korzeń mniszka lekarskiego to wspaniały ziołowy suplement do wspomagania wątroby i detoksykacji. Zażywając mniszek lekarski jako suplement lub herbatę, bogatą w witaminy z grupy B, wspomaga metylację, wspierającą detoksykację metali ciężkich i toksyn. To silne ziele ma również naturalne właściwości moczopędne, które pozwalają wątrobie na skuteczniejsze jej oczyszczanie.

4. L-Glutation

Silny przeciwutleniacz wytwarzany w organizmie, którego wysokie stężenie można odnaleźć w wątrobie. Ma kluczowe znaczenie w jej detoksykacji. L-glutation pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za negatywne zjawisko stresu oksydacyjnego. Pomaga także w detoksykacji po terapii sterydami i lekami, które są częścią dwuetapowego procesu oczyszczania organizmu, poprzez wiązanie się z toksynami w wątrobie, zanim zostaną wydalone z organizmu. L- glutation zredukowany  jeżeli połączyć go z kwasem alfa liponowym,  L-Cysteiną, i koenzymem Q-10 jest kompleksowym rozwiązaniem dla wątroby i daje doskonały suplement.

5. Liść karczocha

Karczoch związany z rośliną ostropestu plamistego jest kolejnym ziołem dobrym do detoksykacji i wspomagania wątroby. Badania pokazują, że karczoch może chronić i wspierać pracę wątroby. Pokazują również, że może on pomóc w regeneracji komórek wątroby, jak również zmniejszyć markery uszkodzenia wątroby u osób z alkoholową chorobą wątroby.

6. Kurkuma

Najlepiej podawać ją w zestawie z piperyną. Według badania kurkuma pomaga w odbudowie zdrowej tkanki wątroby i metabolizmie toksyn. Jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza aktywność wolnych rodników, powodujących stres oksydacyjny w wątrobie.

7. Korzeń łopianu

Jako suplement jest również przydatny w detoksykacji wątroby. Pomaga oczyścić krew i wspiera poprawną czynność wątroby. Korzeń łopianu jest również naturalnym lekiem moczopędnym, który pomaga wypłukać toksyny, wzmacniając układ limfatyczny i zwiększając wydalanie płynów z organizmu.

Poza suplementami warto zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie, dzięki temu pomożesz swojej wątrobie

Poniżej znajduje się lista produktów spożywczych, które pomogą Twojej wątrobie, ponieważ naturalnie wypłukują szkodliwe odpady, pozostawiając wątrobę gotową do optymalnego funkcjonowania.

Pomóż swojej wątrobie
Pomóż swojej wątrobie

1. Buraki

Doskonale oczyszczają krew. Pomagają również zwiększyć liczbę czerwonych krwinek, co pomnaża ilość tlenu we krwi. Czy kiedykolwiek miałeś ochotę iść do toalety, kiedy pijesz sok z buraków? Dzieje się tak, ponieważ ma on właściwości odtruwające, które pomagają rozkładać toksyny i odpady, które następnie są eliminowane przez organizm.

2. Owoce cytrusowe

Grejpfruty, cytryny, pomarańcze, limonki i inne owoce należące do rodziny cytrusów niesamowicie oczyszczających wątrobę. Pomagają jej wytwarzać enzymy odtruwające, które pomagają usuwać niepożądane odpady. Spróbuj wypić świeżą cytrynę z, rano 15 minut wodą przed śniadaniem, aby odmłodzić i oczyścić całe ciało.

3. Czosnek

Ma liczne właściwości mogące pomóc w wielu warunkach. Między innymi wspiera usuwanie metali ciężkich z organizmu, a także pozbywanie się toksyn. Dzieje się tak ponieważ zawiera selen, który wspiera detoksykację wątroby. Odpowiada również za aktywowanie enzymów, promując naturalną eliminację szkodliwych odpadów. Pamiętaj, aby zmiażdżyć świeży czosnek i odczekać 10 minut przed spożyciem, aby upewnić się, że jego aktywny związek allicyna jest uwalniany. To właśnie on nadaje czosnkowi specjalne „moce”. Możesz spożywać zmiażdżony czosnek, wlewając go do miodu na około 3 tygodnie. Następnie użyj jedną łyżeczkę tej mikstury 1-3 razy dziennie. Jest ona pomocna w zwalczaniu przeziębienia, kaszlu, żołądka, ucha i innych infekcji, alergii, stanów zapalnych oraz infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

4. Marchewka

Jest jednym z najlepszych produktów do detoksykacji wątroby. Te pomarańczowe owoce są bogate w beta-karoten, który przekształca się w witaminę A w organizmie. Pomaga zapobiegać chorobom wątroby i stymuluje optymalne jej czynności.

5. Warzywa krzyżowe

Brokuły i kalafior są pomocne w detoksykacji wątroby. Zawierają glukozynolany, związek, stymulujący wątrobę w produkcji enzymów detoksykujących. Te warzywa pomagają również usuwać metale ciężkie z ciała!

6. Chlorella

Te ciemnozielone algi to rodzaj super żywności, którą można znaleźć w wodach słodkich. Wykazuje silne właściwości odtruwające, a także wysoką zawartość chlorofilu, który usuwa toksyny z krwiobiegu. Chlorella chroni również wątrobę przed gromadzeniem się metali ciężkich, neutralizując je i transportując z ciała. Możesz spożywać chlorellę, dodając ją do koktajli. Alternatywą jest także wypicie specyfiku  rano, mieszając ciepłą wodę, ½ łyżeczki chlorelli, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 1 łyżeczkę surowego miodu. Spożyj tę sprawdzoną miksturę rano 10-15 minut przed śniadaniem.

7. Jabłka

Są jednym z popularnych produktów do detoksykacji wątroby. Upewnij się jednak, że są organiczne, ponieważ nie chcesz wprowadzać pestycydów do swojego systemu, próbując pomóc narządowi w detoksykacji. Dzięki zawartości pektyny (związku chemicznego, który pomaga oczyścić toksyny z przewodu pokarmowego) wspiera pozbywanie się wielu szkodliwych odpadów. Z tego powodu wątroba nie przeciąża już konieczność pracy nad usuwaniem nadmiaru toksyn w przewodzie pokarmowym. Za każdym razem, gdy jesz jabłko, wiedz, że robisz wątrobie wielką przysługę redukując ilość toksyn! Jabłko dziennie oddala Cię od wizyty u lekarza!

8. Kurkuma

To „złota przyprawa” pochodząca z Indii. Stosuje się ją w tradycyjnej medycynie indyjskiej jako substancja antybakteryjna, antybiotykowa, przeciwzapalna i przeciwnowotworowa. Zawiera przeciwutleniacze, które dosłownie  naprawiają komórki wątroby. Pobudza również produkcję żółci i wspomaga enzymy wątrobowe w skutecznym wypłukiwaniu toksyn.

9. Awokado

Czy wiesz, że awokado jest również na tej liście najlepszych produktów do detoksykacji wątroby?! Ten kremowy bogaty pokarm zawiera zdrowe tłuszcze, które są korzystne dla organizmu. Pomaga również organizmowi w naturalny sposób wytwarzać glutation, ułatwiający wątrobie eliminowanie odpadów toksyn.

10. Orzechy włoskie

Ostatnią, ale nie mniej ważną, na tej liście najlepszych produktów do detoksykacji wątroby są orzechy włoskie. Wiadomo, że mają niesamowity wpływ na funkcje mózgu, ale wykazują również naturalne właściwości oczyszczania wątroby dzięki zawartości glutationu i kwasów tłuszczowych omega-3. Orzechy włoskie zawierają argininę, aminokwas, który pomaga wątrobie w detoksykacji i usuwaniu amoniaku. Pomóż swojej wątrobie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *