Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!

W artykule Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami! Bartosz Guran dzieli się swoją wiedzą dotyczącą sposobów radzenia sobie z tego rodzaju problemami. Dzięki niemu poznajemy najczęstsze przyczyny tych przykrych dolegliwości, a także, co zrobić żeby ich uniknąć. Ponadto dowiadujemy się także, jak postępować, jeśli ból stawów to nasza przykra rzeczywistość, którą chcemy jak najszybciej zmienić.

Obecnie co czwarta osoba cierpi na problemy ze stawami. a ich liczba stale rośnie. Główną przyczyną jest zużycie chrząstki stawowej spowodowane wiekiem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym i przeciążonymi stawami. Dostępna jest jednak pomoc dla osób potrzebujących dobrego i nowoczesnego suplementu wspomagającego poprawę zdrowia stawów. Jako przykład wieloskładnikowego i skutecznego suplementu wspomagającego regenerację tkanki stawowej można podać FLEX Mobility+ firmy 4+ NUTRITION. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza temu, że opiera się on na kilku opatentowanych składnikach.

Opatentowane składniki suplementu

Pierwszym ze składników, jest opracowany przez jedną z czołowych niemieckich firm produkt FORTIGEL®. Jest on innowacyjny i przeznaczony do regeneracji chrząstki stawowej. Ponieważ białko kolagenowe stanowi prawie 70% masy chrząstki, zoptymalizowano konkretne peptydy kolagenu. FORTIGEL® okazały się aktywować jej wzrost przez stymulowanie komórek, co pozwala złagodzić dyskomfort i poprawić zdrowie stawów. Co z kolei pozytywnie wpływa na jakość życia. Wspomaga regenerację tkanki chrzęstnej. Jego skuteczność została naukowo udowodniona w licznych badaniach. Zgodnie z opublikowanymi badaniami doustnie podawany jest wchłaniany jelitowo i gromadzi się w chrząstce. Spożycie preparatu FORTIGEL® stymuluje powoli widoczny wzrost metabolizmu tkanki chrzęstnej.

Fortigel®

Badanie przeprowadzone w Penn State potwierdza poprawę mobilności dzięki FORTIGEL®. Na Penn State University (USA, 2008) wybrano 147 sportowców, którzy narzekali na ból stawów związany z treningami. Tych sportowców (20-30 lat) podzielono na grupę leczoną FORTIGEL® i na grupę kontrolną przyjmującą placebo przez 24 tygodnie. Nasilenie objawów oceniano zarówno przez lekarza prowadzącego, jak i uczestników badania z wizualną skalą bólu. W tym dokładnym, randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, interesujące było zaobserwowanie statystycznie istotnej różnicy w indywidualnym odczuwaniu bólu między grupami leczonymi i kontrolnymi. W przypadku stosowania terapii alternatywnych – hydroterapia, masaż i okłady z lodu i ciepła, istniała wyraźna różnica między leczeniem, a grupą placebo na korzyść grupy FORTIGEL®. Była to pierwsza próba wykazująca redukcję bólu stawów u zdrowych sportowców leczonych preparatem FORTIGEL®. Podsumowując, badania potwierdzają, że przyjmowanie już samego tylko FORTIGEL® użytego w opatentowanej formie w FLEX Mobility+ powoduje poprawę mobilności u zdrowych osób.

Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!
Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!

Regeneracja chrząstki

Sprawdzono też że FORTIGEL® regeneruje tkankę chrząstki. Doktor McAlindon udowadnia długoterminowe działanie FORTIGEL® w badaniu opublikowanym w marcu 2011r. przez niego i jego współpracowników. Sprawdzano wówczas długoterminowy wpływ leczenia preparatem FORTIGEL® na skład chrząstki szklistej u osób z wczesną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. To badanie pilotażowe przeprowadzono w Tufts Medical Center współpracując z Harvard University, celem pokazania zmian strukturalnych w tkance chrzęstnej. Uczestnikom badania wykonano specyficzny rodzaj obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (dGEMRIC). Ogólnie, 30 osobom randomizowano do jednej grupy otrzymującej 10 g FORTIGEL® dziennie przez 48 tygodni, i grupę kontrolną otrzymującą placebo. Wykonano trzy skany MRI kolana każdej osobie. Na początku, po 24 tygodniach i końcowy skan po 48 tygodniach. Analiza skanów chrząstki wykazała statystycznie istotny wzrost gęstości mazi w przyśrodkowych i bocznych obszarach piszczelowych pacjentów leczonych preparatem FORTIGEL® w porównaniu z grupą placebo.

Co daje stosowanie Fortigel®?

Wyniki wskazują, że doustna suplementacja preparatu FORTIGEL® ma bezpośredni wpływ na odbudowę tkanki chrząstnej. Potwierdza to wcześniejsze dane doświadczalne i pokazuje, że określone doustnie podawane peptydy kolagenowe mogą mieć wpływ na regenerację tkanki chrzęstnej. Ten obserwowany efekt nie ogranicza się do warunków patofizjologicznych. Wyniki innych badań wyraźnie pokazują skuteczność dziennego spożycia 5 g FORTIGEL® w leczeniu zapalenia jelit i stawów. Po zaledwie 3 tygodniach podawania doustnego produktu zaobserwowano statystycznie istotną poprawę bólu, sztywności i sprawności fizycznej. Co więcej, ten pozytywny wpływ FORTIGEL® utrzymały się jeszcze bardziej widoczne po 6 i 12 tygodniach leczenia.

BODYBALANCE®

Dokładny mechanizm BODYBALANCE® jest nadal przedmiotem ciągłych badań. Obecne dane sugerują, że sposób działania opiera się na wielotorowym wpływie bioaktywnych peptydów pochodzących z kolagenu na różne procesy metaboliczne i ogólne funkcje aparatu ruchu. Ostatnie badania ujawniły, że BODYBALANCE® znacząco stymuluje szlak mTOR. Jego dostępność i aktywność są niezbędne dla metabolizmu białek. Zapewnia on równowagę między syntezą protein a ich degradacją. Więcej syntezy niż rozpadu wskazuje na stan anaboliczny, który buduje chude tkanki, wyższy rozkład zaś wskazuje na katabolizm, który zmniejsza chude tkanki. Ponadto BODYBALANCE® wpływa na metabolizm tłuszczu.

Dostateczne zaopatrzenie w energię jest obowiązkowe dla proliferacji komórek mięśniowych i syntezy nowej tkanki mięśniowej. Enzym AMPK jest odpowiedzialny za obrót energii w komórkach mięśniowych. Stymulacja AMPK prowadzi do zwiększenia metabolizmu kwasów tłuszczowych, co zapewnia więcej energii komórkom i powoduje zmniejszenie masy tłuszczowej. Dzięki swojemu wyjątkowemu składowi aminokwasów i poprawionej biodostępności BODYBALANCE® wspomaga  metabolizm tłuszczów i mięśni, prowadząc ostatecznie do poprawy składu ciała.

Badania z Bodybalance®

Badania potwierdzają skuteczność BODYBALANCE®. Kilka randomizowanych, kontrolowanych placebo, podwójnie zaślepionych badań wykazało skuteczność i potencjał dziennego spożycia 15g BODYBALANCE®, w połączeniu z treningiem oporowym. W najnowszych badaniach badano wpływ suplementacji powysiłkowej na masę: beztłuszczową, tłuszczową i siłę mięśni w połączeniu z treningiem oporowym. Uczestniczyło w nim 114 zdrowych, nieaktywnych fizycznie mężczyzn w wieku 35-60 lat. Głównym celem było porównanie 15 g suplementacji BODYBALANCE®, z placebo.

Zmiany składu ciała mierzono skanami DXA. DXA reprezentuje „złoty standard” w pomiarze składu ciała. Całkowite skany przy użyciu DXA dają precyzyjny pomiar składu ciała, w tym masy: kostnej, beztłuszczowej i tłuszczowej. Ponadto określono siłę mięśni, obwód talii i różne parametry krwi. Główny punkt końcowy badania wykazały istotną statystycznie (p<0,05) zwiększenie beztłuszczowej masy ciała po BODYBALANCE® w porównaniu z grupą otrzymującą placebo (Fig 1). Pozytywny efekt został również odzwierciedlony w wynikach kryteriów drugiego stopnia. Suplementacja BODYBALANCE® doprowadził do poprawy siły mięśni, zmniejszenia obwodu talii i statystycznie istotnej redukcji masy tłuszczowej (p<0,05), po spożyciu peptydu kolagenowego.

Co daje Bodybalance®?

Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!
Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!

Suplementacja peptydów kolagenowych w połączeniu z treningiem oporowym poprawia skład ciała i zwiększa siłę mięśniową u mężczyzn w podeszłym wieku z problemami ze stawami oraz zanikiem mięśni. To zostało potwierdzone przez randomizowane badanie kontrolowane opublikowane w British Journal of Nutrition w 2015 roku. (Zdzieblik, D. et al Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomized controlled trial, doi: 10.1017/80007114515002810, British Journal of Nutrition, 2015).

W przeciwieństwie do niektórych produktów konkurencyjnych, które mogą wykorzystywać tańsze peptydy kolagenowe, Flex Mobility + wykorzystuje najlepsze pochodzące od znakomitych producentów. Surowiec jest pozyskiwany od bydła karmionego naturalną pasza. Ten produkt zawiera hydrolizowany kolagen typu I i III, w tym FORTIGEL®, który przebadano pod kątem jego wpływu na zdrowie stawów i mobilność

Kolejnym filarem suplementu Flex Mobility+  jest kwas hialuronowy

Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!
Najnowsza broń w walce z bolącymi stawami!

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją, która znajduje się w stawach i oczach. To „naturalny nawilżacz” ponieważ ma działanie smarujące i wykazuje skuteczność jako naturalna cząsteczka hydrofilowa. W związku z tym, jego głównym zadaniem w ludzkim ciele jest utrzymanie smarowania stawów. Tak aby kości nie zaczęły się pocierać podczas ciężkich ćwiczeń i aby nie doszło do uszkodzenia stawów. Dlatego też, jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości kwasu hialuronowego, bóle stawów wzrastają, a stan zapalny narasta jako naturalny mechanizm obronny w celu zrównoważenia suchości. Ze względu na szereg korzyści zdrowotnych, stał się on bardzo popularny wśród sportowców, starających się unikać urazów i zachować zdrowie.

Sportowcy ze wszystkich dyscyplin sportowych mogą czerpać ogromne korzyści z tego kwasu. W sportach, w których wykonuje się dużo skoków i biegania, zwłaszcza na twardych nawierzchniach, może zapewnić ochronę przed urazami stawów. Czyni to poprzez nawilżenie obszaru i zapewnienie pomocy chrząstkom. Dlatego może pomóc w zapobieganiu urazom tarcia „kości z kością”. Jest to bardzo ważna właściwość, ponieważ, to przerażające określenie, oznacza, że ​​niektóre kości ocierają się o siebie z powodu brakującego wsparcia w stawie. W rzeczywistości, ostatnio w projekcie NFL, jeden z najbardziej utalentowanych sportowców spadł w rankingach, ponieważ lekarze odkryli, że miał wcześniejszą kontuzję, która spowodowała, że jego staw kolanowy praktycznie nie ma smarowania. Powodem takiej zmiany stanowiska jest fakt, że ten typ problemu zdrowotnego nie wróży dobrze długoterminowym osiągnięciom sportowca.

Na co stosować kwas hialuronowy?

Niektóre sterydy anaboliczne, (zwłaszcza te, które są pochodnymi dihydrotestosteronu (DHT), a także pewne inhibitory aromatazy (AI), dosłownie „wysuszają stawy”. Stąd zapalenie stawów i kontuzje mogą rozwijać się bardzo szybko, jeśli trenujący „nie smaruje” stawów. Z tego powodu należy stosować kwas hialuronowy, gdy te związki są poddawane. Co więcej, jego działanie może być wzmocnione. Zwłaszcza wówczas, gdy jest połączony z innymi suplementami wspomagającymi staw, co właśnie ma miejsce w omawianym suplemencie firmy +4 Nutrition.

Jak więc widać mamy do dyspozycji bogaty i naprawdę skuteczny suplement do ochrony i regeneracji stawów u sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *