Nowy wymiar aminokwasów

Artykuł Nowy wymiar aminokwasów Bartosza Gurana daje nam kluczowe odpowiedzi na pytania związane z suplementacją aminokwasów i ich wpływem na przyswajalność białek. Bazą tego tekstu jest powstanie suplementu AMIGO firmy Extrifit różniącego się od innych produktów proporcją idealną dla optymalizacji jego działania. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie: co to są aminokwasy oraz dlaczego powinniśmy je stosować, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Za każdym razem, gdy zaczynasz trenować, masz wyjątkową okazję, aby lepiej i wydajniej odżywić swoje mięśnie. W normalnych warunkach masz stosunkowo mały przepływ krwi do mięśni, ale kiedy zaczniesz pracować na treningu siłowym, przepływ krwi wzrasta wykładniczo do dokładnie tego jak intensywnie trenujesz.

Dlaczego więc wysyłać krew bez składników odżywczych? W ten sposób tracimy olbrzymią szansę na dostarczenie aminokwasów do mięśni. Nie wysłałbyś przecież transportu bez pasażerów, prawda? AMIGO firmy Extrifit w pełni wykorzystuje tę okazję, wysyłając krew bogatą we wszystkie niezbędne aminokwasy!

Nowy wymiar aminokwasów
Nowy wymiar aminokwasów

Złoty środek – aminokwasy Amigo

Jednak Amigo to nie kolejne białko, nie kolejne BCAA. Jest to mieszanka drobiazgowo dobranych, wolnych EAA. Proporcje tego produktu, takie same jak w ludzkim białku, maksymalizują syntezę białek, zmniejszają rozpad mięśni, dostarczają substratów energetycznych i zwiększają przepływ krwi. Podsumowując, te składniki drastycznie zwiększą Twoją zdolność do utrzymania wydajności treningu i zmniejszają tzw. bolesności po treningu.

Na pewno nieraz czytałeś o oknie wewnątrz treningowym i potrzebie wysłania pełnego składu aminokwasów. Teraz przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, dlaczego odpowiedni dobór i proporcje EAA sa tak istotne.

W składzie Amigo mamy starannie dobraną mieszankę wszystkich 18 aminokwasów. To jest bogata w leucynę mieszanka WSZYSTKICH niezbędnych aminokwasów w optymalnym stosunku. Przemysł suplementów diety błędnie promował leucynę i BCAA (leucyna, izoleucyna, walina) jako jedyną, skuteczną metodę promowania syntezy białek. Jest to dobre podejście, ale możemy je zoptymalizować.

Wiele aminokwasów wysyła ważne metaboliczne sygnały lub właściwości, które czynią je ważnymi (poza ich wartością jako budulca białek). Leucyna jest jednym z takich aminokwasów. Oprócz roli substratu, może wyzwalać mechanizmy zaangażowane w proces syntezy białek. Z tego powodu leucyna jest często uważana za główną cząsteczkę sygnalizacyjną, a niektórzy przypisują jej efekty podobne do leków.

Możesz myśleć o tej ścieżce mTOR jako o spuście pistoletu. To najważniejsza część i nic się nie dzieje, dopóki nie pociągniesz za spust. Jednak bez amunicji szybko odkryjesz, że pociągnięcie za spust jest mało użyteczne. Dlatego inne działania aminokwasów EAA w takiej analogii to amunicja. Ciągłe pociąganie za spust pistoletu z pustą komorą nic nie da. Jest to analogiczne do zalewania ciała samą leucyną lub BCAA. Warto również zauważyć, że L-leucyna sama w sobie nie istnieje nigdzie w pożywieniu naturalnym.

Nowy wymiar aminokwasów
Nowy wymiar aminokwasów

Dlaczego aminokwasy EAA?

Aminokwasy Amigo to inteligentne podejście do maksymalizacji zysków treningu. Dzięki bogatej w leucynę mieszance wraz ze wszystkimi niezbędnymi substratami zapewniamy jednocześnie ciągnięcie spustu i dostarczanie całej amunicji.

Oczywiście, są momenty w treningach sportowych gdzie korzystamy z suplementów BCAA. Ale wiele firm już stwierdziło że dostarczenie pełnego spektrum aminokwasów jest istotniejsze, a jeszcze lepiej podać je w optymalnych, a nie przypadkowych proporcjach. Jak powiedziano powyżej, chcemy w treningu pełni wykorzystać efekt przekrwienia lub zwiększony przepływ krwi. Dostarczając odpowiednią ilość EAA w tym momencie w pełni z tego korzystamy.

Znaczenie przyjmowania EAA podczas treningu można wyjaśnić przykładem skali równowagi. Ciało znajduje się w ciągłym stanie obrotu białkami, a zatem zmienia stan anaboliczny i kataboliczny. Pomyśl o tym jako o dwóch stronach skali równowagi. Rozpad netto białka mięśniowego w trakcie treningu zostanie uniemożliwiony, jeśli obecne będą EAA.

Częściowo dzieje się tak, ponieważ wzrost przepływu krwi do mięśni podczas wysiłku spowoduje dostarczenie spożytych aminokwasów do mięśni. Zwiększając stężenie EAA we krwi, gradienty stężenia doprowadzą EAA do komórek mięśniowych, a nie na zewnątrz, co ma miejsce bez suplementacji EAA! Kiedy konsumujesz aminokwasy Amigo, przechylasz skalę na bok anabolizmu. Ale to nie wszystko. Samo ćwiczenie siłowe jest czynnikiem wyzwalającym lub sygnałem stymulującym syntezę białek. Badania wykazały, że istnieje efekt synergiczny. Innymi słowy, całkowity efekt stymulowania syntezy białek przez EAA i ćwiczenia jest większy niż suma ich indywidualnych wkładów.

Suplement Amigo który uwzględnia dokładną konwersję enzymatyczną aminokwasów u ludzi i wskaźniki wykorzystania, jest po prostu precyzyjną kopią profilu aminokwasowego tkanki mięśniowej. To wszystkie aminokwasy potrzebne organizmowi do utrzymania zdrowia. Czy wiesz, że jeśli usuniesz choćby jeden z aminokwasów EAA na jeden dzień ze swojej diety, Twoje ciało nie wykorzysta żadnego białka, które przyjmujesz? To dobrze – ewentualnie dla przyrostu beztłuszczowej masy ciała.

Nowy wymiar aminokwasów
Nowy wymiar aminokwasów

Aminokwasy – proporcje

Ludzkie ciało użyje też niewystarczającej ilości białka, aby w razie potrzeby wyprodukować glukozę. Tak więc dokładny stosunek EAA jest najważniejszy. Czemu? Organizm człowieka wytwarza dosłownie tysiące aminokwasów z EAA, więc muszą mieć odpowiednie proporcje, aby uzyskać właściwe współczynniki konwersji.

  • NU = Wykorzystanie azotu netto (Lean Mass Anabolism)
  • NC = Katabolity azotu (toksyczne odpady kataboliczne).

NU odnosi się do potencjału anabolizmu, w którym NC odnosi się do toksycznych odpadów azotowych, takich jak amoniak, mocznik, kwas moczowy, azotany i azotyny. Niektóre odpady można wykorzystać jako energię lub zmagazynować jako tłuszcz, ale większość spowalnia postęp, zanim trafią do toalety, do której należą.

W zależności od pochodzenia większość proszków białkowych ma stosunek anaboliczny do katabolicznego 16:84- 17:83. Pełnowartościowe białka pokarmowe są lepsze dla wzrostu i zdrowia ze średnim wskaźnikiem anabolicznym do katabolicznego 32:68. Aminokwasy w formie „projektowanego suplementu” w rodzaju Amigo ma stosunek anaboliczny do katabolicznego 99:1.

Mała ilość „odpadów biologicznych” daje zdrowsze, bardziej przewidywalne środowisko wzrostu, które nie zwiększa toksyczności ogólnoustrojowej lub narządowej. Wysokie NU skutkuje anabolicznym środowiskiem. Gdy procent odpadów przekracza wykorzystanie azotu netto z Twojego źródła białka, Twój potencjał wzrostu jest opóźniony, co prowadzi do regeneracji i zahamowania wzrostu.

Oczywiście szukamy jakościowego źródła kalorii z minimalną ilością odpadów. Naturalna żywność jest lepszą opcją niż proszki białkowe, ale będziesz czuć się zdrowszy, silniejsza i szybciej się regenerować dodając wysokiej jakości suplementy białkowe. Dlatego tylko 1 gram Aminokwasów Amigo to odpowiednik około 5,6 grama nawet najlepszego białka z pożywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *