Niebezpieczeństwa Keto diety

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę ketogeniczną, ponieważ słyszałeś o niej równie wiele złego, co dobrego to warto zapoznać się z artykułem Bartosza Gurana. Autor przybliża w nim wszystkie możliwe niebezpieczeństwa diety keto, równocześnie rozwiewając wątpliwości osób, które nie mogą się zdecydować. Dowiesz się również jak rozwiązać możliwe, pojawiające się problemy, w tym planie żywieniowym.

Nie ma diety idealnej, a każdy z systemów żywienia ma swoja zalety i wady. Tym razem zaprezentuję negatywne aspekty diety ketogennej.

Bardzo niskowęglowodanowy i wysokotłuszczowy plan żywienia mają zapewnić szybką utratę wagi. Jednak eksperci i lekarze martwią się skutkami ubocznymi i powikłaniami wynikającymi z tego rodzaju diety.

Dieta ketogeniczna – znana również jako „keto” – stała się najnowszym trendem w planach odchudzania. Reklamowana jest przez gwiazdy, takie jak: Jenna Jameson, Mama June i Halle Berry. Obejmuje ona zredukowanie węglowodanów, do 50 gramów dziennie lub mniej. Ma to pomóc organizmowi osiągnąć stan ketozy, w którym musi on spalić tłuszcz (a nie cukier) na energię.

Lekarze twierdzą, że „keto dieta” może być pomocna w leczeniu padaczki. Nie jest jasne, dlaczego, ale ciało w stanie ketogenicznym wydaje się zmniejszać częstotliwość napadów. Badania na pacjentach sugerują również, że dieta może również przynosić korzyści przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Ale jako ogólny plan odchudzania „keto dieta” jest bardziej kontrowersyjna. Niektórzy dietetycy przed przystąpieniem do tego rodzaju diety ostrzegają przed nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi i złym doborem pokarmów do diety. Nawet wielu zwolenników keto przyznaje, że jeśli dieta nie jest wykonywana i dopracowana „we właściwy sposób”, może być niebezpieczna dla zdrowia.

Istnieje wiele niesamowitych korzyści związanych z przyjęciem diety ketogenicznej o niskiej zawartości węglowodanów. Należą do nich: utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu, a nawet ewentualnie zmniejszenie ryzyka chorób. Mając to na uwadze, dobrze jest poznać możliwe skutki uboczne ketozy, aby wiedzieć, czego się spodziewać rozpoczynając nową podróż zdrowotną.

Wspólne skutki uboczne i leczenie ketozy

Niebezpieczeństwa Keto diety
Niebezpieczeństwa Keto diety

Nie wszyscy doświadczają skutków ubocznych podczas rozpoczynania diety ketogeniczne. Na szczęście Ci, którzy zaplanują dobrze te dietę, zazwyczaj nie doświadczają ich zbyt długo. Skutki różnią się w zależności od osoby. Zrobię jednak wszystko, aby zaprezentować każdy możliwy efekt uboczny. Przejdziemy przez sposoby planowania i łagodzenia ich, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o diecie ketogennej, zanim spróbujesz dzięki niej schudnąć. Tak, możesz stracić kilogramy, ale powinieneś także uważać na następujące skutki uboczne lub pojawiające się komplikacje:

Keto grypa

Niektórzy ludzie mówią, że kiedy zaczynają ketozę, po prostu czują się chorzy. Słyszałem to sam sam kilka razy od swoich podopiecznych. Czasami mogą wystąpić wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, dużo zmęczenia i letarg. Ta tak zwana „keto grypa”, zwykle mija po kilku dniach.

Josh Axe, lekarz medycyny naturalnej i dietetyk kliniczny, szacuje, że u około 25% osób, które próbują diety ketogenicznej, występują te objawy. Pośród nich zmęczenie jest najczęstszym. Dzieje się tak, ponieważ organizmowi brakuje cukru, aby spalić go na energię i dlatego musi zacząć używać tłuszczu. Ta zmiana wystarczy do tego, aby twoje ciało poczuło się zmęczone przez kilka dni.

Możesz być w stanie zminimalizować skutki keto grypy, pijąc dużo wody i śpiąc. Zaleca również włączenie naturalnych źródeł energii do walki ze zmęczeniem. Należą do nich: zielona herbata matcha, kofeina lub zioła adaptogenne.

Objawy keto grypy to:

 • Bóle głowy
 • Zmęczenie lub brak motywacji
 • Letarg
 • Mgła mózgu lub trudność z koncentracją
 • Drażliwość
 • Dodatkowo pamiętamy o dobrym nawodnieniu organizmu i pilnujemy dostarczania wszystkich elektrolitów.

Biegunka

Niebezpieczeństwa Keto diety
Niebezpieczeństwa Keto diety

Jeśli częściej biegasz do łazienki podczas diety ketogenicznej, szybkie wyszukiwanie w Internecie pokaże ci, że nie jesteś sam. Tak, chociaż to może wydawać się dziwne, to ludzie piszą w sieci często o biegunce keto. Może to być spowodowane woreczkiem żółciowym – organem, wytwarzającym żółć, aby pomóc w rozkładaniu tłuszczu w diecie.

Biegunka może być również spowodowana brakiem błonnika w diecie. Pokazuje, co może się zdarzyć, gdy ktoś odcina węglowodany (takie jak pełnoziarnisty chleb i makaron) i nie uzupełnia innych pokarmów bogatych w błonnik, takich jak warzywa. Może to być również spowodowane nietolerancją na nabiał lub sztuczne substancje słodzące. Rzeczy te, mogą być spożywane częściej od czasu przejścia na wysokotłuszczowy, niskowęglowodanowy styl życia.

Pogorszone wyniki sportowe

Pod tym podpunktem, ze smutkiem, mogę się osobiście podpisać. Chociaż niektórzy sportowcy przysięgają że po przejściu na dietę ketogeniczną, nie tylko zmniejszyli masę ciała, ale także poprawili wyniki w sporcie.

Dr Edward Weiss, profesor nadzwyczajny żywienia i dietetyki na Uniwersytecie Saint Louis, w swoich publikacjach podważa ich opisy „Słyszałem, że rowerzyści cały czas mówią, że teraz są szybsi i lepsi, kiedy są na keto, a moje pierwsze pytanie brzmi: „No, ile straciłeś na wadze?”- mówi doktor. „Wystarczy utrata kilku kilogramów, aby dać Ci ogromną przewagę na rowerze, ale jestem bardzo zaniepokojony, że ludzie przypisują korzyści utraty wagi do czegoś specyficznego w diecie ketogenicznej”, kontynuuje Weiss. „W rzeczywistości korzyści z utraty wagi mogą zostać przynajmniej częściowo zniesione przez zmniejszenie wydajności”.

Badania

W niedawnym badaniu w Journal of Sports Medicine and Physical Fitness Weiss i jego koledzy odkryli ciekawe rzeczy. Uczestnicy badania osiągali gorsze wyniki w intensywnych cyklach i biegach po czterech dniach diety ketogenicznej. Lepsze rezultaty osiągali ich koledzy, którzy spędzili cztery dni na diecie wysoko węglowodanowej. Weiss mówi, że ciało jest w stanie bardziej kwaśnym, gdy znajduje się w ketozie, co może ograniczać jego zdolność do działania na najwyższych poziomach.

Ciału może zająć tygodnie, a nawet miesiące, aby przystosować się do zmiany od spalania glukozy na energię do używania głównie tłuszczu. Ta część to głównie gra oczekująca, ale ćwiczenia w trakcie przejścia mogą również pomóc Twojemu ciału szybciej się przystosować.

Sportowcy zaczynają więcej eksperymentować z długoterminowymi korzyściami dla zdrowia fizycznego wynikającymi z diety niskowęglowodanowej. Głównie dla tych, którzy uprawiają sporty wytrzymałościowe i bieganie długodystansowe. Dzieje się tak ponieważ osiągi mogą przynieść realne korzyści po dostosowaniu organizmu do keto. Sportowcy mogą wypróbować olej MCT jako zamiennik węglowodanów.

Zawroty głowy

Ponieważ organizm pozbywa się nadmiaru wody, będzie również eliminował minerały, takie jak potas, magnez i sód. To może sprawić, że poczujesz zawroty głowy, osłabienie i szybkie zmęczenie

Na szczęście jest to również bardzo możliwe do uniknięcia; wystarczy trochę wcześniejszego przygotowania. Skup się na jedzeniu produktów bogatych w potas, takich jak:

 • Liściaste warzywa (dwie filiżanki każdego dnia!)
 • brokuły
 • Mięso, drób i ryby
 • Awokado

Spróbuj zrobić koktajl, aby wykorzystać wszystkie zielone warzywa i zdrowe tłuszcze.

Dodaj sól do potraw lub podczas gotowania. Możesz także rozpuścić około 1/2 łyżeczki soli himalajskiej w szklance wody i jednocześnie zwiększyć nawodnienie.

Dodawanie soli do pożywienia może być dla ciebie nowością, ponieważ większość ludzi przyzwyczaiła się do ograniczenia spożycia soli. Jednakże, kiedy codziennie spożywasz dietę ketogeniczną zawierającą mniej niż 60 węglowodanów, musisz zrekompensować tę utratę soli. Mając to na uwadze, osoby z wysokim ciśnieniem krwi, przyjmujące lekarstwa, powinny skontaktować się ze swoimi lekarzami przed dokonaniem zmiany.

Dodatkowo, możesz chcieć uzupełnić suplement z magnezem przed pójściem spać każdej nocy.

Kwasica ketonowa

Jeśli masz cukrzycę typu 1 lub cukrzycy typu 2, nie powinieneś stosować diety ketonowej, chyba że za zgodą lekarza i pod jego ścisłym nadzorem! Ketoza może być pomocna dla osób, które mają problemy z hiperglikemią. Musisz jednak wtedy uważać na poziom cukru we krwi i sprawdzać poziom glukozy kilka razy dziennie.

To dlatego, u osób chorych na cukrzycę, ketoza może wywołać niebezpieczny stan zwany kwasicą ketonową. Dzieje się tak, gdy organizm przechowuje zbyt wiele ketonów – kwasów wytwarzanych jako produkt uboczny spalania tłuszczu. Krew wówczas staje się zbyt kwaśna, co może uszkodzić wątrobę, nerki i mózg. Nieleczona nawet może być śmiertelna.

Kwasica ketonowa była również zgłaszana u osób bez cukrzycy, które stosowały diety o niskiej zawartości węglowodanów. Jednak to powikłanie jest dość rzadkie. Objawy kwasicy ketonowej obejmują suchość w ustach, częste oddawanie moczu, nudności, nieświeży oddech i trudności w oddychaniu. Jeśli doświadczysz tego podczas stosowania diety ketonowej, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj też  zawsze o dobrym stosunku kwasów omega – 3 do omega – 6 w swojej diecie.

Ketoza jako dieta okresowa

Ponieważ dieta ketonowa jest tak restrykcyjna, eksperci często twierdzą, że nie jest to odpowiednia do długotrwałego stosowania. Optymalnie jest być na niej od 30 do 90 dni, po czym następuje bardziej zrównoważony plan diety. Problem, polega na tym, że większość ludzi odzyska dużo masy, którą straciła, gdy tylko wrócą do diety opartej na węglowodanach.

To problem z każdą restrykcyjną i skuteczną dietą, ale wydaje się, że jest bardziej powszechny w przypadku ketozy. Kiedy ludzie mówią, że chcą spróbować, ponieważ ich przyjaciele stracili na wadze, zawsze odpowiadam „ale żeby utrzymać efekty nie ma już powrotu do skrajnej i niezdrowej diety bogatej w węglowodany i cukry”.

Te rodzaje wahań masy ciała mogą przyczyniać się do nieuporządkowanego odżywiania, lub mogą pogorszyć i tak niezdrowe nawyki z jedzeniem.

Wydaje się, że ta dieta przemawia do ludzi, który mają problemy z kontrolą porcji i niepohamowanym jedzeniem. W wielu przypadkach  potrzebują trenera stylu życia lub profesjonalnego doradcy żywienia, który pomoże im dotrzeć do sedna tych problemów.

Mniejsza masa mięśniowa, zmniejszony metabolizm

Inną konsekwencją zmian masy ciała związanych z keto może być wizualna strata masy mięśniowej. Jest to zwłaszcza widoczne jeśli jesz dużo więcej tłuszczu niż białka. Przy błędnym doborze diety i złym treningu tracisz na wadze, ale w rzeczywistości może to być pewna utrata mięśni. Ponieważ mięśnie spalają sporo kalorii to ich strata niestety negatywnie wpłynie na metabolizm.

Kiedy osoba odchodzi z diety ketogenicznej i odzyskuje większość swojej pierwotnej wagi, często zmieniają się jej proporcje. Zamiast odzyskać chudy mięsień, prawdopodobnie odzyska tłuszcz. Jeżeli nadal będzie popełniać błędy w żywieniu to wrócisz do swojej wagi początkowej. Jednak nie będziesz już mieć masy mięśniowej potrzebnej, aby spalić kalorie. To może mieć długotrwały wpływ na tempo metabolizmu spoczynkowego i długoterminową wagę.

Zwiększone ryzyko chorób serca i cukrzycy

Niebezpieczeństwa Keto diety
Niebezpieczeństwa Keto diety

Fachowcy twierdzą że prawidłowo dobrana dieta ketogeniczna zawiera dużo warzyw i chudych źródeł białka zwierzęcego. Innymi słowy, nie jest pretekstem do jedzenia tłustego sera, wędlin, masła i bekonu – chociaż niektórzy ludzie mogą próbować to zrobić.

Dlatego wielu ekspertów obawia się ludzi na diecie ketonowej, zwłaszcza tych, którzy próbują tego bez pomocy lekarza lub dietetyka. Z medycznego punktu widzenia, nieprzemyślana dieta wysokotłuszczowa taka jak ta, może podnieść poziom cholesterolu. Niektóre badania sugerują, że zwiększają ryzyko cukrzycy. Niektórzy nazywali to nawet „koszmarem kardiologa”.

Badanie zaprezentowane na Europejskim Kongresie Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium sugerowały zatrważające informacje. Osoby na diecie o najniższej zawartości węglowodanów i źle dobranych źródłach tłuszczy miały większe ryzyko zgonu z powodu raka, chorób układu krążenia i wszystkich innych przyczyn. Inne badanie, opublikowane w tym roku w czasopiśmie Lancet, również wykazało coś podobnego. Ludzie, którzy przestrzegali diety o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości białka zwierzęcego, mają większe ryzyko wczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które spożywały węglowodany z umiarem.

Kołatanie serca

W ciągu pierwszych kilku tygodni jedzenia niskowęglowodanowego, możesz zauważyć niewielki wzrost tętna. Jest to prawdopodobnie bardziej powszechne u tych, którzy normalnie mają niskie ciśnienie krwi.

Często jest to po prostu spowodowane brakiem soli i wody, co powoduje zmniejszenie płynów krążących we krwi. Może to spowodować pompowanie serca nieco szybciej lub mocniej. Więc znowu pij, pij, pij i dosalaj potrawy!

Ten problem powinien zniknąć w ciągu tygodnia lub dwóch, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz nieco zwiększyć ilość węglowodanów.

Możesz także rozważyć wysokiej jakości multiwitaminę zawierającą cynk i selen oraz suplement magnezu, aby zastąpić wszelkie składniki odżywcze utracone podczas adaptacji.

Uwaga dla osób z cukrzycą

Szczególnie ostrożne muszą być osoby chore na cukrzycę. Powinny one pamiętać, że radykalne zmniejszenie węglowodanów może obniżyć zapotrzebowanie na lek zmniejszający podwyższony poziom cukru we krwi. Przyjmowanie takiej samej ilości insuliny, jak poprzednio, może skutkować zbyt niskim poziomem cukru we krwi na diecie niskowęglowodanowej. Objawem tego może być kołatanie serca.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o zmianach, które mogą być konieczne, i często sprawdzać poziom cukru podczas rozpoczynania diety.

Uwaga dla osób z wysokim ciśnieniem krwi

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, mogą także zauważyć, że ich dawka staje się zbyt silna po rozpoczęciu diety niskowęglowodanowej. Dzieje się tak ponieważ może poprawić ciśnienie krwi i wywoływać kołatanie serca. Porozmawiaj z lekarzem o zmianach i sprawdź ciśnienie krwi w domu.

Unikanie efektów ubocznych ketozy

Jeśli zauważysz wspólny motyw w większości tych działań niepożądanych z dietą ketogeniczną, wiąże się to z przejściem do i z ketozy.

Dodatkowo, jak zapewne zauważyłeś, większość powszechnych skutków ubocznych ketozy może być wspomagana lub eliminowana przez:

 • picie większej ilości wody,
 • zwiększenie spożycia soli i minerałów
 • upewniając się, że jesz wystarczająco dużo zdrowych  tłuszczy.

Niezależnie od tego, czy jesteś w obozie promującym diety paleo, keto czy wegańskie, wszyscy zgadzają się, że powinno się mieć dietę bogatą w składniki odżywcze. Wiele warzyw, ziół, przypraw, oraz zdrowe roślinne i zwierzęce źródeł tłuszcz i dobrej jakości  białko z pokarmu ale też z suplementów białkowych.

Jeśli tego nie robisz, dopraszasz się o chorobę w organizmie. Tak, to prawda, nawet jeśli na początku tracisz wagę, to jeśli zamierzasz jeść smażone na maśle lub margarynie potrawy, przemysłowe wyroby mięsne i bekon wolałbym, żebyś nie robił keto

Jeśli nadal zmagasz się z objawami, ostatnią deską ratunku byłoby nieznaczne zwiększenie ilości węglowodanów, które jesz po około 14 dniach , aby złagodzić objawy diety. Wadą tego jest to, że sprawi, że dieta niskowęglowodanowa będzie skuteczniejsza szybciej, ale czasami jest to konieczne, aby kontynuować ją przez dłuższy czas.

Ogólnie rzecz biorąc, staraj się kontynuować przestrzeganie wytycznych dotyczących keto, jednocześnie słuchając swojego ciała. Warto mądrze dobrać produkty i kontaktować się z lekarzem i dietetykiem oraz trenerem.

Źródła:
http://www.news-medical.net/health/Ketogenic-Diet-Side-Effects.aspx
http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00252649

Histamine Intolerance, GAPS and Low Carb


http://www.news-medical.net/health/Ketogenic-Diet-Side-Effects.aspx

http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00252649

Histamine Intolerance, GAPS and Low Carb

3 thoughts on “Niebezpieczeństwa Keto diety”

  • Witam. To całkiem możliwe że to kwasica. Ale żeby to z pewnością stwierdzić kontroluj to przy użyciu paska np KETO-DIASTIX

 • 25 lat temu bylam na wczasach u doktora Kwasniewskiego.Dieta keto to nic innego jak dieta Kwasniewskiego ktora znam od 30 lat!!!Zeby ja stosowac trzeba lubic tluszcz.Dla mnie,jedynym negatywnym efektem bylo to ze ” bolala ” mnie watroba ktorej dostarczalam duze ilosci tluszczu a ona nie byla do tego przyzwyczajona.U dr.Kwasniewskiego cala rodzina , i male dzieci ,stosuja te diete i nikt ,nigdy nie byl jeszcze chory.Pan ktorego spotkalam na tych wczasach ,wyleczyl w ten sposob swoja cukrzyce. A pani z Niemiec, schudla na tej diecie 10 kilo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *