Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania

Każdy chce odpowiednio zadbać o zdrowie swojego organizmu. Jednak nie zawsze wiadomo, jak to zrobić. Z tego powodu artykuł przedstawia temat: Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania. Dowiesz się z niego kto i z jakiego powodu powinien unikać tych preparatów, czy mogą one powodować alergie. Oprócz tego zorientujesz się, w jakich sytuacjach powinieneś skonsultować przyjmowanie prebiotyków i probiotyków ze swoim lekarzem.

Stosowanie preparatów probiotycznych jest widoczne w historii. Długowieczność Abrahama, opisana w Starym Testamencie Biblii, mogła być rezultatem picia kwaśnego mleka. Historia rzymska (76 p.n.e.) opisuje sfermentowane mleko jako lekarstwo na zapalenie żołądka i jelit. W 1916 roku przeprowadzono eksperymenty mające na celu wszczepienie bakterii Escherichia coli jako środka do zwalczania patogennej flory jelitowej.

Termin probiotyk został po raz pierwszy użyty przy opisie „substancji wydzielanych przez jeden mikroorganizm, który stymuluje wzrost innego” w 1965 r. W literaturze pojawiły się poprawione wersje definicji, aby uwzględnić mechanizmy działania i składniki inne niż bakterie. Pełna wersja definicji została zaproponowana w następujący sposób: „Preparat lub produkt zawierający zdolne do życia, zdefiniowane mikroorganizmy w wystarczającej liczbie, które zmieniają mikroflorę (poprzez wszczepienie lub kolonizację) w przedziale gospodarza i przez to wywierają korzystny wpływ na zdrowie efekty w tym żywicielu.” Powiązane z tym koncepcje prebiotyków i synbiotyków również zostały omówione.

Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania
Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania

Podczas gdy flora jelitowa ma ogromne zalety dla różnych aspektów zdrowia, my koncentrowaliśmy się na jej właściwościach metabolicznych i odpornościowych. Pomagają one określić, to co widzisz w lustrze. Ale zostaje jeszcze kwestia, czy suplementy pre i probiotyczne są bezpieczne dla każdego?

Zastosowania i farmakologia

Kiedy masz problem z utratą wagi, to odczuwasz również prawdopodobnie problem z jedzeniem, powszechnie zwany „nieszczelnym jelitem”. Twoje jelita kontrolują, jak skutecznie schudniesz oraz regulują w większym stopniu Twój metabolizm jako całość

Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że flora jelitowa różni się w zależności od aktualnej masy ciała. Zdrowe jelita były bezpośrednio zależne od wagi, a szczuplejsi badani mieli najzdrowszy przewód pokarmowy. Pamiętaj, że mamy miliony szczepów różnych rodzajów bakterii, a każdy z nich ma inny wpływ na Twój apetyt i metabolizm.

Zmiany w naszym zdrowiu jelitowym mogą przyspieszyć tempo wchłaniania kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Czasami nawet zwiększają liczbę kalorii przechowywanych w tłuszczu. Z niespokojnym jelitem możesz jeść tyle samo jedzenia, co ktoś o lepszym zdrowiu jelitowym, ale twoje ciało będzie inaczej obchodzić się z kaloriami. Istnieje również związek między nieszczelnym jelitem a zwiększoną produkcją hormonu magazynującego tłuszcz i insulinę, zwanego  hormonem głodu – leptyną.

Prebiotyki przeciwwskazania 

Potencjalne mechanizmy, za pomocą których probiotyki mogą wywierać swoje działanie obejmują wytwarzanie substancji hamujących patogeny i ich przyłączanie się, ograniczanie działania toksyn bakteryjnych, stymulację immunoglobuliny A i działanie troficzne na błonę śluzową jelita.

Każdy suplement lub preparat może mieć unikalne działania, niektóre szczepy są mniej lub bardziej skuteczne niż inne. Próby zawarte w metaanalizach są heterogeniczne, szczególnie w odniesieniu do jednego szczepu użytego probiotyku.

Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania
Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania

Kultury żywe można przyjmować w niemal każdych okolicznościach i w każdym wieku. Więcej informacji można znaleźć w najczęściej zadawanych pytaniach. Jednak istnieje bardzo mała liczba okoliczności, kiedy zalecamy, aby NIE dawkować ich bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem, ponieważ mogą być przeciwwskazane w związku ze stanem medycznym lub przyjmowaniem innego leku.

Co to jest przeciwwskazanie?

Przeciwwskazaniem jest określona sytuacja (lub stan medyczny), w którym nie należy stosować leku, procedury, a nawet zabiegu chirurgicznego, ponieważ może to być szkodliwe dla pacjenta.

Jakie warunki medyczne mogą być przeciwwskazane w kulturach żywych?

Żywe kultury nie są zalecane dla osób z poważnymi schorzeniami, np. ci, którzy mają ciężką immunosupresję, zapalenie trzustki stany zapalne jelit, centralny cewnik żylny. Nie powinni ich stosować ludzie przebywający na oddziale intensywnej terapii. To samo dotyczy niemowląt z zespołem krótkiego jelita lub pacjentów z otwartymi ranami po poważnej operacji; chyba, że pod opieką lekarza. Ponadto kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem pewnych żywych kultur.

Jednak te uwarunkowania medyczne zostały tylko podkreślone, ponieważ istnieją ograniczone badania na temat reakcji żywych kultur. Dlatego zaleca się, aby  nie były one przyjmowane w tych okolicznościach, chyba że za radą lekarza. Sugerujemy również bezpośredni kontakt z dostawcami w celu uzyskania wskazówek dotyczących ich produktów.

Czy są jakieś leki lub suplementy, z którymi żywe kultury mogą być przeciwwskazane?

Nie są znane żadne przeciwwskazania do stosowania leków lub suplementów. Jednak istnieją pewne rozważania przy stosowaniu żywych kultur z niektórymi lekami lub suplementami.

Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania
Prebiotyki i probiotyki przeciwwskazania

Probiotyki przeciwwskazania

W przypadku przyjmowania bakterii probiotycznych wraz z antybiotykami należy je przyjmować 1-2 godziny przed przyjęciem leku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zażywane są suplementy diety na żywo opracowane specjalnie do przyjmowania antybiotyków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w literaturze medycznej – na temat przyjmowania antybiotyków w żywych hodowlach. Może to również być brane pod uwagę podczas przyjmowania bakteryjnych żywych kultur wraz z innymi naturalnymi suplementami, które mają działanie przeciwbakteryjne.

Jeśli zażywasz leki przeciwgrzybicze lub naturalne suplementy o właściwościach przeciwgrzybiczych, także musisz wziąć probiotyczne drożdże o innej porze dnia.

Jeśli zażywasz leki immunosupresyjne, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed zażyciem probiotyków.

Raczej mija się z celem przyjmowanie probiotyków i suplementów poprawiających trawienie pokarmów (enzymów trawiennych ) w jednym posiłku. O wiele lepiej rozłożyć te posiłki w czasie.

Prebiotyki i probiotyki a alergia

Kolejnym obszarem suplementacji uzupełniającej są prebiotyki . Są to niestrawne cukry, które sprzyjają wzrostowi korzystnych bakterii w organizmie. Jednak do chwili obecnej nie ma jednoznacznych dowodów  czy prebiotyki mogą zapobiegać alergiom pokarmowym.

Probiotyki nie są uważane za szczególnie ryzykowne dla większości ludzi. Ponieważ jednak probiotyki mogą być hodowane z produktów mlecznych, niektóre z nich mogą być ryzykowne dla osób z alergią na nabiał.

Ponadto ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że probiotyki są suplementami diety i nie podlegają zatwierdzeniu Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Probiotyki również nie są standaryzowane, a każdy szczep może mieć różny wpływ na organizm. Z tych powodów najlepiej jest przeczytać dokładnie ulotkę przed ich zażyciem, oraz zrozumieć ich działanie.

Kupuj probiotyki wyłącznie znanych i sprawdzonych firm, przestrzegaj zasad przechowania i sprawdzaj termin ważności przy zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *