Praktyczne wykorzystanie mTOR w treningu

Praktyczne wykorzystanie mTOR w treningu

Ścieżka anaboliczna mTOR odpowiada za rozwój mięśni u ludzi i zwierząt. Do rozrostu tkanki mięśniowej dochodzi zarówno poprzez wytwarzanie większej liczby nowych komórek, jak i przez powiększanie rozmiaru tych już istniejących. Ścieżka mTOR wiąże proces rozwoju mięśni z tym, jakie składniki organizm może pozyskać ze środowiska zewnętrznego. Organizm bowiem dostosowuje swoją fizjologię do stanu odżywienia. Prawie we wszystkich zbadanych tkankach występuje powiązanie między mTOR a fizjologią tej tkanki.

Treningi a mTOR – szczegóły

Warto wiedzieć, że podczas treningów posiłkujemy się wszystkim tym, co pozyskaliśmy wcześniej z zewnątrz. Tak dostarczana jest nam energia do działania. Dlatego należy regulować tę istotną dla organizmu ludzkiego ścieżkę. W rzeczywistości białka są „czujnikami składników odżywczych”, ponieważ to one regulują pracę ścieżki mTOR. Dlatego właśnie to, jak się odżywiamy (zwłaszcza, jaki % dziennej diety to białka) oraz w jakich warunkach żyjemy, bezpośrednio wpływa na budowę lub rozpad tkanek mięśniowych.

W oparciu o wspomniany mechanizm, powstał suplement mTOR+ – produkt, który posiada HMB – metabolit leucyny oraz mieszankę GAKIC, która zawiera glicynę, argininę i KIC. M-Tor + w swoim składzie ma także algi, działające kojąco i regenerująco na zmęczony organizm.

Ciężkie treningi

Kiedy ciężko trenujesz na siłowni, uszkadzasz włókna mięśniowe, ale jeśli jesz prawidłowo, uszkodzone mięśnie są w stanie naprawić się samodzielnie. Ta rotacja mięśni jest bardzo wysoka u wytrenowanego sportowca oraz każdego, kto regularnie trenuje. Nauka o sporcie wyjaśnia, że od 1% do 2,4% całej beztłuszczowej masy mięśniowej, rozkłada się i przebudowuje każdego dnia.

Dieta

4 SPORT NUTRITION M-TOR+ - 330g
4 SPORT NUTRITION M-TOR+ – 330g

Dobre jedzenie posiada wiele silnych aktywatorów, wspomagających syntezę białek mięśniowych. Jednak te wzrosty wywołane przez składniki odżywcze będą stosunkowo krótkotrwałe. Kiedy trenujesz lub ćwiczysz, możesz usprawnić proces budowania nowych białek mięśniowych (MPS) przez około 24 godziny.

W momencie, gdy nie odżywiasz się prawidłowo, skuteczność pozyskiwanie białka zmniejsza się, co oczywiście może zakłócać potencjał syntezy białek podczas regeneracji po treningu. Haczyk polega na tym, że bez ciężkiego treningu stymulującego syntezę białek, Twój normalny rozpad białek mięśniowych zneutralizuje syntezę białek, która może nastąpić po wprowadzeniu diety wysokobiałkowej.

Interakcja diety i ćwiczeń

Wzrost mięśni oznacza zwiększenie syntezy białek mięśniowych (MPS), które najczęściej występuje po ciężkim treningu siłowym. Dostarczając organizmowi składników odżywczych w odpowiednim czasie i tłumiąc degradację mięśni, organizm buduje muskulaturę w sposób zrównoważony. Wszystko to ma związek z impulsem  odpowiedzialnym za przygotowanie mięśni, aby zwiększyć MPS. Impuls ten jest właśnie nazywany mTOR.

Od wielu lat do powszechnej wiedzy należy fakt, że kiedy podnosimy masę ciała regularnie, główną reakcją organizmu jest synteza nowych białek mięśniowych (MPS). Aktywacja syntezy białek kontrolowana jest przez dość skomplikowaną sekwencję fosforylacji, w wyniku której powstaje białko zwane rapamycyną lub mTOR.

Aktywacja mTOR

Warto pamiętać, że mTOR jest głównym kontrolerem dla całej syntezy białek mięśniowych (MPS) w Twoich komórkach. Im więcej pracy na treningu jest w stanie aktywować mTOR, tym więcej białka syntetyzuje Twój organizm dla uszkodzonego mięśnia. Wspomniany mTOR jest aktywowany przez 3 czynniki:

  • Naprężenia mechaniczne (podnoszenie, przenoszenie lub trening z ciężarami)
  • Czynniki wzrostu (odpowiedź insulinowa, IGF, HGH, inne hormony wzrostu itp.)
  • Aminokwasy w odpowiedniej ilości (głownie L-leucyna i jej metabolity np. KIC)
  • Resweratrol, witamina D3

Okno anaboliczne – jak je wykorzystać?

„Okno anaboliczne” to miejsce, w którym będziesz w stanie zwiększyć odpowiedź syntezy białek na trening. Jednak jeśli ma do tego dojść, musisz zadbać o prawidłowe odżywianie. Naukowcy zajmujący się sportem badali to od lat i odkryli, że istnieją 3 momenty podczas normalnego dnia treningowego, kiedy można wykorzystać anaboliczne okno do zmaksymalizowania efektu, poprzez radykalne zwiększenie dostępności białka/aminokwasów. Zapamiętaj kilka prostych sposobów na powstanie okna anabolicznego, dzięki któremu możesz skuteczniej budować beztłuszczową masę mięśniową.

  • Przedtreningowa przekąska/smoothie: w ciągu godziny przed rozpoczęciem treningu. Zawiera 20-30 g lekkostrawnego białka np. koncentrat białka serwatki
  • Przed treningiem BCAA lub suplementacja EAA lekko zahamuje poziom AMP (Podczas treningu Twój ATP służy do napędzania skurczy mięśni, co zwiększa poziomy AMP. Aktywacja tego zwiększenia AMP uwalnia białko kinazy AMP (AMPK), które faktycznie zmniejsza syntezę białka, ponieważ hamuje mTOR)
  • Mieszanka węglowodanów i hydrolizatu białek z L-leucyną i resweratrolem, witaminą D3 spożyte w postaci szejka pod koniec ćwiczeń

Warto przeczytać artykuł o powiązanej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *