Czemu wybrać Crossfit?

Czemu wybrać Crossfit? To wpis dotyczący tej niezwykle popularnej ostatnio dyscypliny sportowej. Jeżeli zastanawiasz się, czy ją wybrać oraz jak to może wyglądać na początku to zapoznaj się z wpisem Bartosza Gurana. Dowiesz się z niego wszelkich niezbędnych, dla Ciebie informacji.

Dla tych, którzy poważnie myślą o wypróbowaniu treningu CrossFit i związaniu z nim własnej, sportowej przyszłości, poniżej przedstawię kilka ciekawych zmian i spostrzeżeń związanych z tym sportem.

 Za jego sprawą szybko dowiesz się, jaką naprawdę masz formę. Twoje pierwsze sesje w siłowni Crossfit będą składać się z rozciągania i podstawowych instrukcji co do ćwiczeń. Prawdopodobnie będziesz pocił się i potrzebował licznych przerw, aby złapać oddech, nawet w początkowej, łatwej fazie. Dzieje się tak ponieważ angażujesz i rozciągasz mięśnie, które od lat są uśpione. Będziesz także pompował powietrze do płuc. Tak będzie tydzień lub dwa, zanim twoje płuca będą naprawdę otwarte, przygotowane do prawdziwych wyzwań!

Czemu wybrać crossfit?
Czemu wybrać crossfit?

Co jeszcze uświadomi Ci CrossFit?

Uświadomisz sobie, ile naprawdę masz zbędnej tkanki tłuszczowej i jak dużo pracy przed Tobą. Prawdopodobnie dlatego, że Twoi certyfikowani trenerzy będą mieli cechy superbohaterów z komiksów. Będziesz ważyć nawet o 20-40 procent więcej niż oni, ale za to oni będą gdzieś pomiędzy 50 a 150 procent silniejsi od Ciebie. Nieraz możesz się zdziwić, że  tacy mali chłopcy i dziewczęta są o wiele silniejsi i wytrzymali od Ciebie, a to będzie raczej dezorientujące.  Instruktorzy nie są wielcy. W ich dyscyplinie chodzi o to, aby móc podnosić spore ciężary, ale tak skutecznie, jak to możliwe, a następnie, na przykład przebiec kilometr. Wtedy typowy kulturysta lub trójboista ledwo daje sobie radę. Warto pamiętać, że To przecież inny sport, inne wyzwania i cele!

Zaczniesz szanować wytrzymałość i moc u zawodnika. U większości ludzi  wyobrażenie o sile obraca się wokół tego, ile można unieść, jak wyglądają ramiona czy klatka piersiowa itp. Jeśli jeszcze nie wyrosłeś z takiego patrzenia, zacznij od treningu CrossFit.  Będziesz bardzo zdumiony takimi rzeczami, jak siła i wytrzymałość pleców. Zdruzgocze Cię zdolność innych trenujących do robienia setek airsquatów lub trzymania różnych pozycji statycznych. Przykładowo trzymanie ciała w desce sześć centymetrów nad ziemią, lub pół-przysiadanie plecami o ścianę, z udami prostopadłymi do ziemi i z piłką lekarską przyciśniętą do klatki piersiowej. Więc nie tylko siła zacznie Cię fascynować, ale też niesamowita wytrzymałość.

Czemu wybrać crossfit?
Czemu wybrać crossfit?

Przyrost wagi

Najpierw przybędziesz na wadze. Dla wielu najbardziej frustrującą częścią pierwszego miesiąca w CrossFit jest przyrost wagi. Mówiąc prosto, ponieważ używasz mięśni, które były od lat słabo używane, to będziesz budował te mięśnie raczej szybko. A ważą one więcej niż tłuszcz. Tak więc, podczas treningu będziesz tracić wagę z powodu pocenie się, co  potem szybko wróci do normy. Ale pewnego dnia, nagle trafisz w punkt, kiedy mięśnie, które dobudowałeś, spalają tyle kalorii, że zaczynasz zrzucać kilogramy. Wtedy zaczniesz widzieć, jak ubrania lepiej pasują, a nawet twarz się zmienia. Sylwetka zacznie się zmieni na muskularną, ale nie ociężałą.

Czemu wybrać crossfit?
Czemu wybrać crossfit?

Mam nadzieję, że już wiesz czemu wybrać Crossfit? Przedstawiłem tylko kilka zmian które zaobserwujesz zaczynając trenować. Dojdą do tego też lepsze nawyki żywienia oraz lepsze samopoczucie. Zwłaszcza jeżeli zaczynasz swoją przygodę z tym sportem.

2 thoughts on “Czemu wybrać Crossfit?”

  • Każdy rodzaj aktywności jest dobry. Każdy który sprawia przyjemność.
    Ja przy treningach tzw. „Do porzygu” nie mam tej przyjemności.
    Crossfit jest dla ludzi z konkretnie obranymi celami i wszystko fajnie. Sylwetka, kondycja, wytrzymałość, siła, …. zdrowie.
    Wszystko w zasięgu ręki.

  • Dla mnie crossifit to po prostu zestaw kompletny. Świetny sposób na rozładowanie emocji i stresu, który dodatkowo niesie za sobą świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *