Jak stosować spalacze tłuszczu?

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Na rynku dostępne są dziesiątki produktów wspomagających utratę zbędnych kilogramów, dlatego znalezienie odpowiedniego spalacza tłuszczu, odpowiadającego Twoim celom, może stanowić wyzwanie. Istnieje jednak kilka ogólnych wskazówek, które mogą Ci pomóc w wyborze i pozwolą optymalizować efekty. Przede wszystkim należy podzielić spalacze na dwie grupy: ze stymulantami, bez stymulantów.

Jak dobrać właściwy spalacz tłuszczu?

Każdy spalacz tłuszczu posiada inny skład, w związku z tym działa inaczej. Są słabsze i mocniejsze spalacze – jedne działają głównie na zasadzie termogenezy, drugie spalają tłuszcz dzięki lipolizie. Są i takie, które działają w dwojaki sposób. Od Twojego organizmu zależy, które spalacze będą dla Ciebie odpowiednie a które mogą Ci wręcz zaszkodzić. Dla przykładu, preparaty bez substancji pobudzających są idealne dla osób wrażliwych na takie składniki jak kofeina, synefryny, tyraminy czy johimbina. W tej grupie spalaczy tłuszczu szukaj produktów zawierających ekstrakt z zielonej herbaty poprawiającej utlenianie tłuszczu (standaryzowany dla galusanu epigallokatechiny lub ECGC). Dobrym dodatkiem do tej grupy suplementów jest również acetylo-L-karnityna oraz składniki hamujące apetyt, np. ekstrakt z phaseolus vulgaris (białej fasoli) i ekstrakt z cynara scolymus (karczocha).

Suplementy o działaniu pobudzającym będą zawierały kombinację jednego lub więcej z następujących składników: kofeina, synefryna, tyramina i johimbina. Składniki te mają na celu zwiększenie energii, tłumienie apetytu i zwiększenie uwalniania tłuszczu z komórek tłuszczowych (które następnie  mają być spalane jako energia). W stymulantach będzie można znaleźć także elementy obecne w grupie spalaczy bez substancji pobudzających. Pewne naturalne składniki o łagodnym działaniu, jak czarny pieprz, zielona herbata, czy kurkuma znajdują się bowiem we wszystkich rodzajach spalaczy.

Dawkowanie spalaczy tłuszczu

IRON HORSE Burn Shape 2.0 - skuteczny spalacz tłuszczu wraz z pill boxem
Spalacz tłuszczu Burn Shape 2.0 – IRON HORSE

Wiadomo, że podstawą poprawnie przeprowadzonej redukcji jest przestrzeganie zbilansowanej diety o obniżonej kaloryczności. Ma to zasadnicze znaczenie dla utraty tkanki tłuszczowej, dlatego skorzystaj z właściwości spalaczy tłumiących apetyt, przyjmując go 30 minut przed śniadaniem i obiadem. Aby wzmocnić działanie spalaczy, można dodatkowo zażyć cholinę i inozytol, a także metioninę i lecytynę, najlepiej 30 minut przed kolacją. Wymienione składniki nie mają działania pobudzającego, natomiast wykazują silne działanie lipotropowe. To oznacza, że Twój metabolizm zostanie podkręcony bez efektu pobudzenia, utrudniającego sen. Pamiętaj jednak, że spalacze tłuszczu nie powinny się pojawić w Twoim organizmie zaraz po pomyśle zrzucenia wagi. Najpierw zacznij ćwiczyć, dodatkowo zmień dietę i dopiero po 4 tygodniach dołącz spalacze tłuszczu. Wyjątkiem są dodatki lipotropowe, które warto włączyć do diety (zwłaszcza tłuszczowej) od samego początku.

Ponieważ spalacze tłuszczu pobudzają metabolizm, podczas ich przyjmowania możesz zauważyć wzrost potliwości Twojego ciała (zwłaszcza podczas treningów). Dodatkowo, przyjmując suplementy zawierające pobudzacze (np. kofeina), możesz zacząć odczuwać nasiloną potrzebę oddawania moczu.  Chociaż podczas stosowania spalaczy tego typu skutki są naturalne, mogą dorowadzić do stanu odwodnienia organizmu i w efekcie, spowolnienia metabolizmu. Dlatego tak ważne jest nawadnianie. Podczas stosowania spalaczy, zaleca się picie co najmniej 3-4 litrów (lub litrów) wody dziennie. Dzięki temu zabezpieczysz organizm przed odwodnieniem, przyspieszysz jego metabolizm a także wspomożesz proces utraty tłuszczu. Zaleca się wypicie co najmniej 1 szklanki (250 ml) wody z każdą dawką spalacza tłuszczu, aby zapewnić optymalne wchłanianie i wspomaganie nawodnienia. Jeśli trenujesz w gorącym otoczeniu i pocisz przez dłuższy czas, możesz potrzebować podwojenia dawki przyjmowanej wody.

Jak długo można stosować spalacze tłuszczu?

Spalaczy nie należy zażywać bez przerwy – wówczas organizm przywyknie do działania nawet tych najsilniejszych środków i przestanie na nie reagować. To naturalne, że ciało staje się mniej czułe na niektóre składniki, w czasie ich przyjmowania. Tak też dzieje się z suplementami na bazie stymulantów. Ponadto nadużywanie stymulantów może prowadzić do podwyższonego poziomu kortyzolu (niepożądanego hormonu, który rozkłada mięśnie i powoduje magazynowanie tłuszczu), szczególnie pod wpływem stresu związanego z dietą. Aby uniknąć tych niepożądanych efektów, należy przyjmować spalacze na bazie stymulantów maksymalnie przez 4 tygodnie, następnie dać organizmowi dwa tygodnie przerwy na odpoczynek. Przez kolejne dwa tygodnie miedzy cyklami, warto sięgać po produkty wolne od substancji pobudzających. Bardzo łatwo jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twój organizm potrzebuje przerwy. Może się okazać, że już po trzech tygodniach stosowania spalaczy na bazie stymulantów, nie czujesz tzw. „kopnięcia”. To znak, że Twój organizm już nie reaguje odpowiednio i najwyższy czas na przerwę. Zamiast wciąż zwiększać siłę spalacza, lepiej dać organizmowi od niego odpocząć. W końcu siła każdego suplementu kiedyś się kończy. Zachowaj rozsądny balans.

Zadbaj o sen

Skuteczny spalacz tłuszczu USA LABS Cutting Edge - bez kofeiny
USA LABS Cutting Edge – spalacz tłuszczu

Jednym z najważniejszych, jednak często pomijanym krokiem na drodze do szczupłej i muskularnej sylwetki, jest głęboki sen. W rzeczywistości niektórzy ludzie nadużywają spalaczy tłuszczu, ponieważ brakuje im energii z powodu niedoboru snu. Niestety, takie podejście może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu we krwi i obniżenia poziomu testosteronu, co znacznie ogranicza wzrost mięśni i spowalnia proces utraty tłuszczu. Sen jest niezbędny do naprawy, regeneracji i równowagi hormonalnej. Dlatego, zamiast znowu zasypiać w nocy i budzić się wczesnym rankiem, zadbaj o 8 godzin spokojnego snu. Jeśli okaże się, że spalacze tłuszczu przeszkadzają Ci w zasypianiu, nie przyjmuj niczego na bazie stymulantów po godzinie 16.00. Warto również ograniczyć wszelkie inne źródła stymulantów do godziny 18.00. Jeśli lubisz ćwiczyć wieczorem, upewnij się, że suplementy, które zażywasz przed późnym treningiem, nie zawierają stymulantów i kofeiny.

Tajemnicze działanie zielonej herbaty

Jeśli chcesz naprawdę poprawić swój metabolizm, sięgnij po spalacz tłuszczu zawierający kofeinę i wyciąg z zielonej herbaty, zaraz po przebudzeniu i ponownie 30 minut przed sesją cardio. Skąd bierze się pobudzające działanie z zielonej herbaty? Chodzi o interakcję między wysoką zawartością w katechin-polifenoli (ECGC) a kofeiną oraz ich wpływem na uwalnianą w układzie nerwowym norepinefrynę. Synergistyczne działanie tych związków hamuje rozkład tego hormonu. Norepinefryna odgrywa kluczową rolę w procesie lipolizy i tłumienia apetytu. Wcześniejsze badania wykazały, że ci, którzy wzięli ekstrakt z zielonej herbaty przed treningiem sercowo-naczyniowym, mieli o wiele większe efekty spalania tłuszczu niż ci, którzy przyjmowali placebo. Dodatek kofeiny wspomaga mobilizację tkanki tłuszczowej do wykorzystania jej w charakterze paliwa. Ponadto zielona herbata poprawia koncentrację i motywację, a także zmniejsza ból związany z wysiłkiem fizycznym. Będziesz pracował ciężej i dłużej, a także zwiększysz zdolność organizmu do szybkiego spalania tłuszczu.

Spalacze tłuszczu – interakcje z innymi środkami

Jeśli zażywasz leki, które mogą wpływać na Twoje serce, ciśnienie krwi lub mogą wchodzić w interakcję ze stymulantami lub ziołami naturalnymi, koniecznie poradź się lekarza, czy możesz używać suplementów ze stymulantami. Twój lekarz powinien dysponować szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi używania stymulantów lub suplementów nie powodujących pobudzenia. Dodatkowo stosuj się do zaleceń producenta obecnych na etykiecie produktu. Walka o upragnioną sylwetkę jest wysoce wskazana, ale nigdy nie powinna odbywać się kosztem Twojego zdrowia. Dlatego pamiętaj, by nie kupować spalaczy tłuszczu na aukcjach lub poza sprawdzonymi sklepami. W przeciwnym razie, możesz trafić na podrabiany produkt, mogący zawierać nieprzetestowane lub jawnie szkodliwe substancje.

Spalacze tłuszczu - ranking
Ranking spalaczy tłuszczu 2018

Firma Muscle Power przygotowała bardzo rzetelny ranking spalaczy, dzięki któremu można trafnie dobrać produkt idealny siebie. Zestawienie daje obiektywny obraz spalaczy tłuszczu pod względem ich skuteczności, składu, ceny, jak i specyfiki działania.

2 thoughts on “Jak stosować spalacze tłuszczu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *