Jak wspomóc swoją wątrobę?

Ochrona wątroby to temat istotny zawsze, nie tylko podczas zasiadania do bogato zastawionego świątecznego stołu. Jak wspomóc swoją wątrobę? Nie tylko sportowcy muszą dbać o wątrobę, ale też wszyscy starający się mieć zdrowe i sprawne ciało.

Wątroba zawiera komórki zwane „komórkami Kupffera”, które są zdolne do usuwania martwych komórek, bakterii i obcych substancji z krwi.

Podczas gdy komórki kupfer są odpowiedzialne za filtrowanie około 99 procent bakterii i zanieczyszczeń żywności z krwi, inne ważne komórki w wątrobie, nazywane hepatocytami, są aktywne w detoksykacji leków, metali ciężkich, chemikaliów, alkoholu i hormonów. Te procesy detoksykacji wymagają dwóch ważnych etapów, znanych jako faza pierwsza (redukcja utleniania) i faza druga (eliminacja sprzężeń).
Wątroba usuwa toksyczne i metaboliczne produkty przemiany materii, przekształcając je w związki rozpuszczalne w wodzie, które mogą być wydalane z moczem. Substancje, które nie są rozpuszczalne w wodzie, są przekształcane przez wątrobę i wydalane z żółcią która jest odpowiedzialna również za proces trawienia tłuszczów. Żółć jest następnie transportowana do jelit, gdzie jest usuwana z kałem. Toksyny niezupełnie usunięte przez jeden z tych procesów można wyeliminować przez skórę (rozpuszczalne w tłuszczach związki są wydalane z potem) lub płuca. Toksyny pozostające w organizmie gromadzą się w tkance tłuszczowej i komórkach nerwowych, przyczyniając się do szerokiego zakresu chorób zwyrodnieniowych.

Wolne rodniki są bardzo reaktywnym rodzajem tlenu i mogą uszkadzać białka, tłuszcze, cholesterol (lipidy) i kwasy nukleinowe (związki, które składają się na nasze DNA i RNA, przenoszące informacje o nas).
Produkcja wolnych rodników jest zwykle równoważona przez przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze blokujące niszczące reakcje utleniania obejmują witaminy C i E, karotenoidy i selen biologicznie aktywny. Zanieczyszczenia środowiska, infekcje, pestycydy, jedzenie niewłaściwych pokarmów, palenie tytoniu, promieniowanie, a nawet narażenie na światło słoneczne są jednymi z przyczyn powstawania wolnych rodników.
Z tego powodu komórki hepatocytów w wątrobie wymagają ciągłego dostarczania składników odżywczych przeciwutleniających w celu zneutralizowania potencjalnie szkodliwych wolnych rodników. Najważniejszym przeciwutleniaczem wymaganym przez wątrobę do detoksykacji jest GLUTATION. Glutation pojawia się zarówno w fazie pierwszej, jak i drugiej fazy procesu detoksykacji wątroby.

Glutation to krótki łańcuch białkowy (zwany „tripeptydem” zawierający trzy aminokwasy) składający się z kwasu L-glutaminowego, L-cysteiny i glicyny.

Glutation jest ważnym przeciwutleniaczem wykorzystywanym przez każdą komórkę w ciele. Zazwyczaj wątroba produkuje glutation w ilości wystarczającej do utrzymania „kontroli” wytwarzanych wolnych rodników. Ale problemy, które powodują produkcję wolnych rodników takie jak zanieczyszczenie, pestycydy, palenie papierosów, złe wybory żywieniowe, a nawet procesy chorobowe, takie jak cukrzyca czy choroba Parkinsona, mogą spowodować wyczerpanie zapasów glutationu i nie nadążać za nawrót produkcji wolnych rodników.

Ważne źródła dietetyczne Glutationu obejmują świeże owoce i warzywa, ryby i mięso. Organizm może także syntetyzować glutation z aminokwasów: metioniny, N-acetylocysteiny (NAC) i glicyny. Metionina jest jednym z dwóch aminokwasów zawierających siarkę, występuje w białku jajka i kazeinie. Dwa inne suplementy, które mogą znacząco podnieść poziom glutationu, to: OSTROPEST PLAMISTY i KWAS ALPHA LIPONIWY. Suplementy z ostropestu są otrzymywane z owocu ostropestu plamistego (Silybum marianum). Jego działanie ochronne na wątrobę wynika głównie ze zdolności antyoksydacyjnej, która pomaga utrzymać poziom glutationu w organizmie. Kwas alfa liponowy jest substancją odżywczą wzmacniającą wydzielanie glutationu i przeciwdziałającą starzeniu. Kwas liponowy dodany do diety może poprawić poziom glutationu w komórce o 30% lub więcej. Kwas alfa liponowy odgrywa również rolę w poprawie aktywności biologicznej glutationu.
Inne kluczowe składniki odżywcze, które są wymagane przez wątrobę do pierwszej fazy detoksykacji, obejmują beta-karoten, witaminę C, E, B3 (niacyna) i cholinę (postać witaminy B), minerały miedzi, magnezu i cynku oraz niezbędne kwasy tłuszczowe omega -3, omega-6.

NAJWAŻNIEJSZE SKŁADNIKI WYMAGANE DO DETOKSYKACJI FAZOWEJ ZAWIERAJĄ:

* Beta karoten

* Cholina

* Miedź

* Lecytyna

* Magnez

* Glutation

* Omega-3 i Omega-6( niezbędne kwasy tłuszczowe)

* Siarka

* Witaminy B3 (niacyna), C i E

* Cynk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *