Kwas alfa liponowy (ALA)

Odkąd został wyizolowany w 1952 roku, kwas alfa liponowy (ALA) okazał się być wyjątkowym związkiem zdolnym do oferowania  niezliczonych korzyści zdrowotnych i sportowych. Zazwyczaj witamina lub przeciwutleniacz jest klasyfikowany jako rozpuszczalny w tłuszczach lub wodzie. Aby być wchłoniętym we właściwy sposób, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy muszą być spożywane z pożywieniem, w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, które mogą być wchłaniane i transportowane w całym organizmie bez posiłku. Jednak ALA ma wyjątkową właściwość: jest rozpuszczalny w tłuszczach i wodzie, co pozwala mu swobodnie przejść przez wszystkie komórki w ciele. ALA jest również jedną z niewielu substancji, które są w stanie pokonać barierę krew / mózg i wykazano, że ma ona zdolność poprawy funkcji poznawczych.
ALA jest uważany za „super” lub „uniwersalny” przeciwutleniacz ze względu na jego wszechstronność i zdolność do wykorzystania przez wszystkie komórki w ciele. Normalnie po tym, jak przeciwutleniacz wyeliminował wolny rodniki jest „zużyty’ na zawsze. W przypadku ALA, po wyeliminowaniu wolnych rodników ma unikalną zdolność regeneracji nie tylko samego siebie , ale także innych silnych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy C i E
Zdolność ALA do regulowania poziomu cukru we krwi i zmniejszenia szkodliwych skutków glikacji została dobrze udokumentowana. Zdolność ALA do regulowania poziomu cukru we krwi i zwiększenia wychwytu glukozy odbywa się poprzez stymulację tak zwanych receptorów GLUT-4 na komórkach mięśniowych. GLUT-4 ma działanie naśladujące insulinę, co oznacza, że ​​ma zdolność przenoszenia glukozy do komórek mięśniowychm , bez angażowania  komórek tłuszczowych( bez obecności insuliny). Dla tych, którzy chcą poprawić swoją budowę ciała lub wrażliwość na insulinę, może to być szczególnie korzystne. Poprzez zwiększenie wychwytu glukozy przez GLUT-4 i poprawę wrażliwości na insulinę  kwas  ALA pomoże trenującemu w bardziej efektywnym wykorzystaniu węglowodanów  i może potencjalnie zwiększyć przyrost mięśni przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej.

Wykazano również, że kwas  ALA zwiększa poziom naturalnego  glutationu .Glutation jest silnym przeciwutleniaczem, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej funkcji układu odpornościowego, kontroli aktywności enzymatycznej i wykazał również silne właściwości detoksykacyjne. Suplementacja ALA nie tylko pomaga chronić naturalnie wytwarzany glutation, ale faktycznie wykazano, że zwiększa produkcję glutationu

Rozważając suplementację ALA, należy zauważyć, że istnieją dwie formy kwasu  ALA. Postać kwasu liponowego R-ALA może być prawie dwa razy bardziej skuteczna niż forma ALA .Powodem tego jest  większa bio dostępność ze względu na bardziej skuteczne wchłanianie postaci R-ALA. Dawki zazwyczaj wynoszą od 200-1200 mg na dobę. Wykazano, że dawki poniżej 200 mg nie są skuteczne w regulacji poziomu cukru we krwi. Natomiast  dawki sięgające 1200 mg są stosowane w Niemczech przez ostatnie 20 lat,  przez lekarzy w celu regulowania szkodliwych skutków glikacji i hiperglikemii u diabetyków.

Standardowa dawka 600 mg na dobę z 300 mg przyjmowanymi po treningu pomoże efektywniej wykorzystać po treningu węglowodany i ograniczyć przyrost tłuszczu.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *