Po treningu… woda, elektrolity i węglowodany.

Po treningu… woda, elektrolity i węglowodany.

Wszyscy poważni trenerzy zdają sobie sprawę, że prawidłowa regeneracja ma decydujące znaczenie dla zdrowia i sprawności fizycznej. Zapewnienie odpowiedniego odpoczynku pozwala organizmowi na dostosowanie się do stresu treningu, co umożliwia osiąganie kolejnych celów treningowych. Z drugiej strony sami trenujący muszą być świadomi, że można zmaksymalizować korzyści treningowe, przyspieszyć proces regeneracji i poprawić wydajność. Jak? Spożywając w odpowiednim momencie  produkty spożywcze lub suplementy, zwłaszcza po treningu. Pamiętaj! Po treningu… woda, elektrolity i węglowodany powinny być uzupełniane.

Prowadzenie treningu wytrzymałościowego lub intensywnego treningu siłowego może redukować  mięśniowy glikogen, czyli przechowywaną w mięśniach formę węglowodanów. To jest preferowane przez ludzkie ciało paliwo podczas ćwiczeń. W przypadku tych treningów kilka razy w tygodniu zaleca się uzupełnianie utraconych zapasów glikogenu i stosowanie określonych metod regeneracji. Niezależnie od tego, czy jest to robione  przy pomocy produktów spożywczych, czy dodatków wspomagających proces pełnej regeneracji, muszą zostać zapewnione organizmowi odpowiednie środki i czas.

Czas odzyskiwania

Jeśli chodzi o trening i ćwiczenia, czas jest dość ważny. Po treningu możesz czuć się zmęczony, spocony, spieszyć się do kolejnych zadań, więc jaki jest następny krok? Często ludzie ignorują znaczenie jedzenia po intensywnym treningu lub ćwiczeniach. Zasadą, której trzeba się nauczyć jest: nigdy nie zapomnij nawadniać się, odżywiać a potem odpoczywać.  Niech mięśnie odzyskają sprawność! Czas regeneracji jest istotny, jeśli chcemy uzyskać właściwy efekt. To ważne, by po treningu… woda, elektrolity i węglowodany zostały uzupełnione.

Twoje mięśnie są najbardziej podatne na uzupełnianie glikogenu zaraz po zakończeniu ćwiczeń. To jest, gdy przepływ krwi wzrasta i membrana mięśniowa jest bardziej przepuszczalna dla glukozy, aminokwasów oraz wyczulona na działanie insuliny. Niektóre badania sugerują, że gdy następuje synteza glikogenu po treningu, mięśnie mogą uzupełnić glikogen nawet trzykrotnie szybciej. Wyniki wskazują również, że spożywanie węglowodanów prosto po sesji treningowej w celu zapewnienia regeneracji ma ogromne znaczenie.

Nie zapomnij nawodnić organizm

Podczas ćwiczeń tracisz elektrolity przez pot. Dlatego trzeba uzupełniać także wodę i sole mineralne. Dzięki uzupełnianiu  elektrolitów organizm może używać zaabsorbowanej  mieszanki soli mineralnych w celu zwiększenia równowagi płynów i kurczliwości mięśni. Elektrolity wykazują tendencję do skutecznego przemieszczani  wody do mięśni. W rzeczywistości woda jest przyciągana  do miejsc w ciele, gdzie elektrolitów jest najwięcej. Podczas ćwiczeń tracisz wszelkiego rodzaju minerały. Wypite z wodą elektrolity, np. w formie płynu izotonicznego lub kompleksu elektrolitów  są doskonałym sposobem na uzupełnienie wszystkich utraconych płynów.

Uzupełnij węglowodany

Jak wspomniano wcześniej, podczas treningu zapasy węglowodanów są wyczerpane w mięśniach, ponieważ te kumulowane wcześniej są wykorzystywane do produkcji energii. Oznacza to, że konieczne jest spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, aby przygotować się na następną sesję treningową. Alternatywnie zaleca się dodanie jako dodatku  po treningu łatwych do spożycia produktów np. Carbo, Waxy Maize lub Vitargo, które są  idealnym paliwem dla mięśni, doskonale zagospodarowanym po treningu. Podczas budowania mięśni ogólnie zaleca się szybkie spożycie białka łatwo przyswajalnego (w formie hydrolizatu lub izolatu) lub kompleksu aminokwasów i oczywiście węglowodanów jako część płynnego posiłku po treningu. W celu zwiększenia masy mięśni, organizm potrzebuje wchłonąć składniki odżywcze utracone podczas ćwiczeń. Ale pierwszeństwo ma tu szybka odbudowa glikogenu, a w drugiej kolejności długofalowa budowa muskulatury. Rodzaj użytych węglowodanów zależy od celu i preferencji indywidualnych. Spożycie białka natomiast powinno być równe i średnio wysokie w kilkanaście godzin po skończonym treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *