GABA i l-tryptofan

GABA i l-tryptofan

Gaba i l-tryptofan to świetne połączenie, które daje wymierne korzyści dla naszego organizmu. Dlaczego? Zobaczycie, zagłębiając się w poniższy tekst. Zacznijmy od tego, że L-tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, który trzeba dostarczyć do organizmu poprzez spożywanie pokarmów bogatych w białko, lub przyjmowanie suplementów. Odgrywa on kilka istotnych ról w organizmie, w tym pomaga w tworzeniu serotoniny i innych neuroprzekaźników. Podobnie jak serotonina, kwas gamma-amino-masłowy (czyli GABA) jest neuroprzekaźnikiem. Jako suplement, GABA daje różne korzyści.

Plusy GABA

Prosty przykład – pomaga w odchudzaniu. GABA jest też inhibitorem neuroprzekaźników, tj. ​​uspokaja aktywność mózgu. Leki o podobnym działaniu lub takie, które zwiększają poziom GABA w mózgu, są przydatne w przypadku leczenia takich zaburzeń jak padaczka, lęki i depresja. Suplementy GABA reklamowane są też jako przydatne w łagodzeniu lęku, depresji, bólu, a nawet objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Mają także za zadanie wspomagać utratę wagi, zwiększać tolerancję na wysiłek fizyczny i zmniejszać wysokie ciśnienie krwi.

Plusy l-tryptofanu

Ludzkie ciało używa l-tryptofanu w celu zrównoważenia poziomu azotum oraz do produkcji niacyny i serotoniny. Właściwe stężenie serotoniny związane jest ze zdrowym snem i stabilnością nastroju. Warto się więc wysypiać i unikać sytuacji stresowych. L-tryptofan może pomóc w niektórych okolicznościach, w których ludzie przyjmują GABA, takich jak złagodzenie problemów ze snem, lęku, depresji i objawów zespołu przedmiesiączkowego. L-tryptofan oddziałuje z wieloma substancjami, ale GABA nie jest jedną z nich.

Kiedy NIE suplementować?

Suplementy GABA nie są za to wskazane w przypadku interakcji z niektórymi suplementami, lub lekami obniżającymi poziom aktywności mózgu. Ponieważ L-tryptofan zwiększa poziom serotoniny, może poważnie reagować z innymi substancjami, które mają ten sam wpływ. Musisz pamiętać, że zbyt wysoki poziom serotoniny może być niebezpieczny!

GABA i l- tryptofan nie mogą być łączone z lekami przeciwdepresyjnymi na receptę i z suplementami zawierającymi dziurawiec. Reasumując: GABA nie zwiększa poziomu serotoniny i nie powinna powodować problemów, jeśli przyjmujesz ją z l-tryptofanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *